Co je brutto a netto
Pojem netto a brutto hraje důležitou roli jednak u účetních operací a jednak také v případě určování hmotnosti při obchodním styku. Rozdíl mezi brutto a netto je zcela zásadní, neboť oba pojmy vyjadřují něco jiného a jejich záměna není v žádném odvětví žádoucí. Taková situace by totiž mohla způsobit poměrně velké škody a problémy.
Mezinárodně používaný výraz brutto pochází z italštiny a překládá se do českého jazyka jako nečistý či ošklivý. V České republice se využívá jako synonymum pro slovo hrubý a v účetních i dalších dokumentech se zapisuje zkratkou btto. Termín netto naopak znamená čistý a zapisuje se zkratkou ntto. Oba pojmy se pak používají v souvislosti s následujícími ukazateli:
- aktiva v účetní rozvaze,
- mzdy ve mzdovém účetnictví,
- hmotnost v nákladní dopravě.
Jak vypadá účetní rozvaha
Účetní rozvaha je podnikový dokument, ze kterého je možné zjistit, jakým majetkem daná firma disponuje k určitému dni. Rozvaha se skládá z aktiv a pasiv, kde aktiva vyjadřují dlouhodobý a oběžný majetek (například zásoby, pohledávky a podobně) a pasiva představují zdroje krytí aktiv, tedy konkrétně to, jakým způsobem daný podnik jednotlivá aktiva získal.
Pro někoho může být pochopení rozdílu mezi aktivy a pasivy poněkud složité. Zjednodušeně se lze řídit pomůckou, že pasiva není možné vzít do ruky. Jedná se tedy o různé půjčky, dary nebo výdělky. Pasiva se pak dělí na vlastní a cizí, kdy do vlastních patří základní kapitál, dary a hospodářský výsledek, zatímco cizí zahrnují závazky vůči dodavatelům, zaměstnancům, finančnímu úřadu a podobně.
Účetní rozvaha má tedy dvě strany, kde na jedné stojí zmíněná pasiva a na druhé aktiva. Tyto dvě položky se vždy musí vzájemně rovnat a je potřeba u nich dodržet správné pořadí. To znamená, že u aktiv se nejprve zapisuje dlouhodobý majetek a poté oběžný, zatímco u pasiv jsou na prvním místě vlastní zdroje a na druhém cizí. Dále musí rozvaha vždy obsahovat datum jejího vytvoření, informaci o měně, v níž byla sestavena, a označení účetní jednotky.
Kde v rozvaze stojí brutto a netto
Položky brutto a netto najdete v účetní rozvaze na straně aktiv. V prvním sloupci se uvádí brutto cena, která vyjadřuje částku, za níž byl daný majetek pořízen, tedy jeho plnou hodnotu. Následuje sloupec s korekcí, která zahrnuje takzvané opravné položky, kam patří například odpisy. Ve třetím sloupci je pak uvedena netto cena, jež vyjadřuje částku po odečtení prvního a druhého sloupce, tedy brutto ceny a korekce. Nakonec je uveden ještě čtvrtý sloupec, kde se nachází netto cena aktiv za minulé účetní období.
Brutto a netto mzda
Stejně jako se setkáte s termíny brutto a netto v účetní rozvaze, používají se také v souvislosti se mzdami. Jak jistě všichni zaměstnanci vědí, na účet jim každý měsíc od zaměstnavatele přistane částka, ze které se již neodvádí žádné pojištění ani daně. Většina lidí tuto částku zná pod pojmem čistá mzda. Jejím synonymem je právě označení netto, jež vyjadřuje mzdu po zdanění a odečtení odvodů.
Na druhé straně pak stojí ve mzdovém účetnictví pojem brutto, který budete znát pravděpodobně pod označením hrubá mzda. Zde se tedy naopak jedná o částku před odečtením daně z příjmů a záloh na zdravotní a sociální pojištění. Veškeré informace o tom, co vše bylo z vaší výplaty strženo před odesláním na váš bankovní účet, se dozvíte z výplatní pásky, kterou vám je zaměstnavatel povinen vystavit.
Výpočet brutto a netto mzdy
Pokud nastupujete do nového zaměstnání, kde jste se dohodli na konkrétní částce hrubé mzdy, pak vás pravděpodobně bude zajímat, kolik si každý měsíc vyděláte v čistém. Nebo naopak můžete předem znát pouze svou čistou mzdu, ale rádi byste se dozvěděli, jak vysoká je brutto mzda. Abyste nemuseli vše složitě sami počítat, je možné využít některý z online nástrojů na internetu. Jedním z nich je například kalkulačka brutto a netto mzdy, která vypočítá vše za vás během několika vteřin. Stačí pouze vyplnit všechna povinná políčka pro výpočet a za chvíli znáte výsledek.
Určování hmotnosti zboží
Velice často se setkáte s pojmy brutto a netto také u obchodního styku, a to především u nákladní dopravy. V podstatě přitom tyto termíny vyjadřují stále stejný význam, jelikož i v případě určování hmotnosti zboží je označení brutto synonymem pro slovo hrubý a netto pro slovo čistý, stejně jako například ve mzdovém účetnictví.
Brutto ve smyslu stanovení hmotnosti značí tedy hmotnost hrubou, kdy se jedná o vyjádření celkové váhy zboží včetně jeho obalu. To znamená, že brutto hmotnost převáženého zboží zahrnuje kromě váhy daných produktů například sklenice, lepicí pásky, krabice a podobně. Někdy jsou pak do brutto hmotnosti zahrnuty rovněž přepravní prostředky jako palety či kontejnery nebo i vozidla.
V případě netto váhy jde o čistou hmotnost zboží, tedy samotného výrobku bez jeho obalu nebo přepravního prostředku. Nutno však ještě zmínit pojem tára, který úzce souvisí s výše uvedenými termíny, neboť se jedná o rozdíl mezi hmotnostmi brutto a netto. Tára tedy vyjadřuje hmotnost prázdných obalů, přepravních prostředků a vozidel.
Výpočet brutto a netto hmotnosti
Pokud potřebujete spočítat celkovou nebo čistou váhu přepravovaného zboží, není to nic složitého. Brutto a netto váhu lze zjistit jednoduchým odvozením vzorečku pro výpočet táry. Jak bylo řečeno tára je rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami. To znamená, že ji lze matematicky vyjádřit následovně:
T = B – N; kde T je tára, B je brutto a N je netto
Na základě výše uvedené rovnice se pak stanoví vzoreček pro výpočet brutto (celkové) hmotnosti jako:
B = N + T
Stejně tak je možné následovně stanovit také vzorec pro výpočet netto (čisté) hmotnosti tímto způsobem:
N = B – T