Páteční výsledek evropského HDP byl nepříjemným čtením. Česko vykázalo nejhorší meziroční výsledek minimálně za posledních 15 let (-3,4 %).
Autor: Profit
A to z dvaceti sedmi zemí Unie patřilo ještě k premiantům. Podobně jako trhy sice v druhé polovině roku počítáme s globálním oživením, Evropa se ho ale bohužel nemusí automaticky zúčastnit. Zde je pár pádných důvodů:
1) Velké evropské země na rozdíl od USA schválily relativně hubený rozpočtový impuls. Ten sice nepomůže v malých ekonomikách, jako je Česko, na velkých trzích jako Německo jsou ale klíčovou zbraní proti zhoubné deflaci. Zatímco Američané rychle schválili fiskální injekci, která se blíží 1 bilionu dolarů (cca 7 % HDP), Německo se zpožděním a skřípáním zubů přikleplo 80 miliard eur (cca 1,5 % HDP).
2) Pozadu zůstává také Evropská centrální banka (ECB), která na rozdíl od Fedu začala uvolňovací cyklus až na podzim 2008 a prakticky celou dobu pouze dorovnává očekávání trhů.
3) Evropa může mít v budoucnosti také víc problémů s bankami. Americké banky byly v celku logicky více exponované vůči problémům amerického hypotéčního trhu. „Prostá“ ekonomická deprese ale může mít horší dopad v Evropě, kde mají banky celkově vyšší finanční páku - hospodaří s menším kapitálem (8,9 % v EU, 11,3 % v USA) a vyšším podílem úvěrů ke vkladům (160% v EU, 100% v USA). MMF přitom odhaduje, že evropské banky kvůli depresi odepíší na úvěrech až 1,3 bilionu dolaru, což může vyvolat nové kolo honby po státním kapitálu.
4) Achillovou patou evropské konkurenceschopnosti také může být málo pružný trh práce. Zatímco v USA 6ti procentní propady ekonomiky roztáčí masivní propouštění (nezaměstnanost se za rok skoro zdvojnásobila), Německo padá o 14 % (srovnatelný ukazatel s USA) a nezaměstnanost vzrostla pouze z 7,6 na 8,3 %.
Problémy Evropy mohou být jedním z mnoha katalyzátorů, které budou v budoucnu brzdit euforické býky v rozletu. Ostatně již dnes jsme se dostali do fáze, kdy akcie a riziková aktiva narážejí na nedostatek dobrých zpráv z reálné ekonomiky a přirozeně tíhnou k negativní korekci.
Tento týden je navíc bez významnějších událostí, a zbude tak spousta prostoru k střízlivějšímu zhodnocení minulých týdnů. Zůstáváme proto opatrně nakloněni negativní korekci na akciích doprovázené ztrátami většiny středoevropských měn a naopak.