Po desítkách let čekání budou mít Kralupy novou radnici a možná i centrum
Výraznou proměnu čeká centrum středočeských Kralup. Od první etapy, která vyjde bezmála na půl miliardy korun, si vedení města slibuje probuzení zájmu investorů, příliv mladých lidí i vylepšení pověsti průmyslového města ležícího nedaleko od Prahy. Část si radnice zaplatí sama, část přinese spolupráce s Vysokou školou chemickotechnologickou.
Dlouhá příprava „S trochou nadsázky lze to, co se odehraje v centru města v nadcházejících dvou letech, porovnat s padesátými a šedesátými lety minulého století, kdy Kralupy zažily stavební boom v podobě rafinerií a navazujících sídlišť,“ říká Petr Holeček, starosta Kralup nad Vltavou.
„Tehdy se rozšiřoval zbytek Kralup, nyní se naše pozornost upíná k centru,“ dodává.
„Jedinou dominantou byl dosud farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava. Obrovské nádraží, kostel, nevzhledné šedivé komplexy průmyslových objektů a chátrající budova obchodního domu Máj, to vše vytvářelo bizarní pohled na centrum města, kterému se většina lidí vyhýbala,“ doplňuje Patrik Hoffmann, architekt, který v Kralupech prožil podstatnou část života.
Absenci centra Kralup dlouho nikdo neřešil. Od roku 1989 se jednotlivá zastupitelstva shodovala pouze v tom, že je potřeba něco udělat.
Až když komunální volby v roce 2006 razantně změnily vedení města, začalo se něco dít. „Vzniklo několik architektonických studií a v polovině roku 2007 zastupitelé schválili definitivní podobu urbanistické studie zpracované firmou Picek Architects. Tím odstartovali skutečně první vážnou diskusi o proměně kralupského centra,“ vysvětluje Petr Holeček.
Lákadlo pro mladé První dominanta nového centra – budova radnice – má být dokončena ještě letos. Vyroste zčásti díky demolici a zčásti rekonstrukci bývalého obchodního domu Máj. „Současné náklady se pohybují kolem 160 milionů,“ říká starosta Kralup a dodává: „I když se minulá zastupitelstva do stavby centra nepustila, nelze jim upřít, že vytvořila slušný finanční prostor v rozpočtu.“ V devadesátých letech totiž město v rámci privatizace obdrželo akcie Kaučuku, které prodalo. Utržené prostředky byly blokovány na zvláštním účtě právě na stavbu nového centra. „Jednalo se o 120 až 130 milionů korun,“ dodává Holeček.
Zbývající prostředky si město vypůjčí od bank.
Takový přístup komunálních politiků je výjimečný. „Většina politických reprezentací středních a větších měst se snaží volné prostředky maximálně během dvou volebních období z velké části utratit,“ řekl týdeníku Euro stínový ministr pro místní rozvoj a současný hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Šetřit na projekty v horizontu delším než deset let je skutečně unikát,“ dodává. „Měl by to být příklad pro ostatní méně zodpovědná vedení radnic,“ souhlasí primátor Kladna a předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek.
Rozhodnutí o nové kralupské radnici by zřejmě nepadlo, kdyby se městu nepodařilo přilákat Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT). Ta svůj vědecko-technický park umístila do budovy bývalého obilního mlýna, který město v centru dříve odkoupilo. Park by měl být hotov do poloviny roku 2014, schválená výše investice je 260 milionů korun a bude pokryta dotací z programu Prosperita z Operačního programu Podnikání a inovace ministerstva průmyslu a obchodu. „O výstavbě výzkumného parku jsme jednali s VŠCHT více než pět let,“ vysvětluje místostarosta Marek Czechmann. Kromě nových pracovních příležitostí dojde díky spolupráci k oživení města mladými lidmi. „Pevně věřím, že až obě budovy budou stát, přilákají do centra i další investory,“ dodává Holeček. l
O autorovi| Matěj Štětka • stetka@mf.cz