TELEKOMUNIKACE Pokud tyhle plány vyjdou, mohlo by to znamenat příjemný impulz pro tuzemský telekomunikační trh. Společně s oficiální změnou názvu z Telefóniky na O2 se mobilní operátor spadající do portfolia PPF od července dočká také nového šéfa. Bude jím dřívější ředitel nepříliš úspěšného U:fona Tomáš Budník (na snímku). S fungováním české Telefóniky se už nějakou dobu seznamoval a po svém nástupu chce zavádět výrazné změny.
Telefónica z velké části trpěla vlivem historických nánosů. Příkladem budiž spletité informační systémy a procesy, které se vrstvily jak po spojení někdejšího Eurotelu a Českého Telecomu, tak po příchodu španělského majitele. Ve firmě také přežívalo dělení zaměstnanců podle toho, odkud přišli. Nepomáhalo ani poměrně pomalé rozhodování v mateřské centrále. Vlivem těchto a dalších faktorů nebylo možné novinky zavádět dostatečně rychle a jednoduše.
Tomáš Budník chce tohle všechno změnit. Výhodou je, že už nebude muset komunikovat s centrálou v cizí zemi, ale s vedením PPF v Praze. Navíc nastupuje v době, kdy telekomunikační byznys prochází zásadními změnami. Éra nekonečné hojnosti končí, což vytvoří tlak na to, aby změny skutečně přišly.
Nový šéf chce mít z O2 mnohem pružnějšího operátora, více otevřeného a přístupného zákazníkům. V tom lze sledovat paralelu k dalšímu podniku Kellnerova impéria – Air Bank. Mladá banka vtrhla na trh s tím, že se zásadně vymezila proti dosavadním poměrům. V reklamních spotech ve stylu slavné kampaně „PC versus Mac“ si utahuje ze starých, nepopulárních a zkostnatělých bank a sama přichází s jednoduchostí a vstřícností. Operátoři jsou na tom s popularitou u zákazníků velice podobně jako bankovní instituce, obdobný postup by tak mohl zabrat.
Více polidštit a zpříjemnit telefonickou podporu ale nestačí. Zákazníci dnes chtějí především data a rychlé pokrytí. Jenže operátoři v současnosti tuto oblast výrazně přiškrcují skrze datové limity (FUP). Nástup 4G/LTE sítí značně zvýší přenosové rychlosti, pro plný zážitek ale bude třeba představit nové tarify s větším množstvím dat. Zde by společnost O2 mohla, podobně jako v případě neomezených hlasových a textových tarifů, rozhýbat menší revoluci. Budník chce zároveň tarify podstatně zjednodušit (operátoři je rádi „zašmodrchávají“ tak, aby zákazníci nemohli jednoduše rozeznat výhodnou nabídku od nevýhodné).
LTE sítě mají v Česku vyrůst ještě letos.
O2 má společně s T-Mobilem snazší pozici, firmy totiž budou ve venkovních oblastech sítě sdílet. Aktuální informace nicméně naznačují, že se k nim chce připojit odstrčený Vodafone. Jeho zapojení do sdílení LTE sítě by ve výsledku nemuselo být tak rozsáhlé, situaci by každopádně usnadnilo. Vodafone kvůli spolupráci dvou největších českých operátorů podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a v případě neúspěchu se chce obrátit na Evropskou komisi.
Na novinky se ale nechystá pouze O2.
T-Mobile se od října provozně spojí se společností GTS, kterou vlastník českého operátora Deutsche Telekom koupil. Do struktur T-Mobilu tak přibude dalších 450 zaměstnanců. Žádné zásadní propouštění se nechystá.
l