Na trhu práce panuje určitý druh schizofrenie.
Lidí (kvalifikované lidské síly) je na jedné straně zoufalý nedostatek, takže každý, kdo má zájem pracovat, již své pracovní místo má. Na druhé straně se lidé, včetně mladých ročníků, obávají, že o práci přijdou, protože jejich profese budou vykonávat stroje. Robotizace, která z vyspělé části světa postupně míří i do Česka, vnáší do jinak bezbřehého sebevědomí mladých lidí velké otazníky. Podle průzkumů, které si nechalo zpracovat Světové ekonomické centrum, se čtyři z deseti mladých Evropanů domnívají, že jejich práci budou do deseti let vykonávat roboti. Zároveň pro to mají mladí pracovníci z EU vcelku univerzální zdůvodnění: škola je na výkon jejich povolání nepřipravila dobře.
Dvakrát víc nových míst než zaniklých
Obecně se má za to, že čtvrtá průmyslová revoluce, tedy výraznější nástup počítačů, robotů a další moderní techniky, jsou pro lidstvo přínosem, ale pokud dojde na lámání chleba - tedy výběr konkrétních pracovních profesí, kterých se změna dotkne - velké nadšení lidí se mění v obavy, případně ve strach. Možná i proto si organizátoři Světového ekonomického fóra, které se každoročně koná ve švýcarském Davosu, nechali zpracovat rozsáhlou analýzu na téma robotizace a budoucí zaměstnanost. A ukazuje se, že obavy lidí jsou zbytečně přehnané.
Zpráva SEF (Světového ekonomického fóra), kterou má týdeník Euro k dispozici, přirovnává nástup nových technologií k průmyslové revoluci v minulosti, kdy příchod parní energie a elektřiny podpořil vznik nových pracovních míst a rozvoj střední třídy. Z průzkumu vyplývá, že nové technologie mají na jedné straně schopnost narušovat zažité způsoby práce, ale zároveň dokážou vytvářet úplně nové pracovní pozice. Studie, která vychází z průzkumu mezi představiteli společností s celkem 15 miliony pracovníků ve dvaceti zemích, ale také varuje před riziky automatizace.
Ohrožený druh: administrativa
Technologický pokrok podle autorů studie způsobí, že na celém světě do poloviny příštího desetiletí výrazně více pracovních míst vznikne, než kolik jich kvůli robotům zanikne. Konkrétně analytici spočítali, že za přispění nových technologií bude v příštích deseti letech vytvořeno na 133 milionů míst, zatímco 75 milionů může být ze stejných důvodů zrušeno.
Které pracovní pozice jsou nejvíc ohrožené? Zejména v administrativě. Od moderních, chytrých strojů se očekává, že roboti a chytré stroje budou přebírat rutinní úkoly, které dnes vykonávají lidé. Výhodou je, že se budou moci přesunout na pracovní pozice, kde dnes panuje nedostatek kvalifikované pracovní síly, jako je třeba analýza dat, odborný prodej, nebo (z velké části podceňovaný segment) péče o stárnoucí obyvatelstvo. Změny se dají očekávat i v energetice, maloobchodě, službách, finančnictví a celkově v péči o klienty. „Je logické, že většina nových pracovních pozic, které díky robotizaci vzniknou, bude v rámci technologické oblasti. Ale vždy tu bude existovat poptávka po profesích, které budou vymýšlet, prodávat zboží, propagovat ho a starat se o bezproblémový chod firem,“ soudí autoři zprávy.
V souvislosti s průzkumem Klaus Schwab, šéf Světového ekonomického fóra, prohlásil, že přínos robotizace pro zaměstnanost není „hotová“ věc a že si vyžádá větší investice do vzdělávání, které by lidem pomohly adaptovat se na nové podmínky. „Toto je výzva pro vlády, podniky, pedagogy a jednotlivce, aby využili příležitost, která nepotrvá věčně, k vytvoření nové budoucnosti a kvalitní práce pro všechny,“ uvedl. •
O autorovi| Martin Kebrdle, spolupracovník redakce