V posledním desetiletí se stala standardní formou propojení mobilních uživatelů po celém světě bezdrátová technologie 4G. Od sociálních sítí, jako jsou Facebook či Twitter, až po aplikace sdílené ekonomiky, jako jsou Uber a Airbnb, byl úspěch služeb z velké části podmíněn kvalitním připojením, které technologie 4G nabízejí. Stejně jako se zrychluje naše životní tempo, úměrně rostou i nároky na využívání moderních technologií. K síti se denně připojují stovky tisíc zařízení – ať už jsou to chytré spotřebiče v domácnostech, chytré hodinky, doplňky, nebo monitorovací systémy. Všechny tyto přístroje vytvářejí čím dál větší množství dat, pro které je zásadní maximálně urychlit přenos informací po síti. Poradenská společnost Gartner odhaduje, že do konce roku 2020 bude připojeno k internetu téměř 21 miliard zařízení a investice do těchto zařízení dosáhnou téměř tří trilionů dolarů. Tento ekosystém nazývaný internet věcí (IoT – internet of things) je sektorem, který přechodem na sítě 5G získá naprosto nový rozměr.
Výjimečná rychlost
Pátá generace bezdrátového připojení s sebou nese rychlost, kterou žádná z předchozích generací nebyla schopna nabídnout. Je srovnatelná s rychlostí přenosu dat optickými vlákny a raná testování ukazují přenos 700–3025 MB za sekundu (3,025 GB za sekundu).
Stahování filmu, které na síti 4G trvalo dlouhé minuty, zabere s technologií 5G pouhé vteřiny. Právě bezprostřední výměna informací s sebou nese nepřebernou škálu možností – lze ji totiž využít k nahrazení okamžitých interakcí.
Minimální odezva je podmínkou pro existenci autonomních vozidel, která jsou schopna komunikovat nejen mezi sebou navzájem, ale i se semafory, silničními senzory či satelity. Na stejném principu fungují doručovací služby – v rekordním čase odešlou zásilku pomocí autonomního dronu či jiné dopravní jednotky. Od vašeho oběda, nových hodinek či léků vás dělí pouze objednávka v aplikaci. Díky zapojení robotů a umělé inteligence dojde ke zvýšení bezpečnosti i produktivity práce. Složité úkony ve stavebnictví či průmyslu mohou být vykonávány školenými pracovníky z pohodlí kanceláře či domova. Nová generace připojení otevírá dveře i robotické chirurgii, díky které mohou specialisté přenést své schopnosti i do vzdálených koutů světa.
Datová superdálnice
Technologie 5G využívá v současné době už 24 zemí světa a 154 operátorů je na cestě k implementaci nebo již technologii integrovalo. Asociace GSMA předpovídá, že počet připojení 5G do roku 2025 bude celosvětově představovat 20 procent, což s sebou ponese právě i razantní technologický pokrok.
Objem dat potřebný k zajištění služeb, které mohou výrazně posílit ekonomickou pozici jednotlivých zemí na globálním trhu, je však mnohonásobně vyšší než doposud. A na to datová silnice stojící na ekosystému 4G již nestačí. Je na čase vybudovat datovou superdálnici, která plně umožní využívat potenciálu sítí 5G.
Odhaduje se, že počet připojení 5G do roku 2025 bude celosvětově představovat 20 procent.
Rychlost páté generace bezdrátového připojení je srovnatelná s rychlostí přenosu dat optickými vlákny. Což znamená až 3,025 GB za sekundu.