Menu Zavřít

Budoucnost pod kontrolou

17. 6. 2019
Autor: Euro.cz

Jak se jednoduše zbavit chaosu v datech? Data, data, data.... Hrnou se odevšad a prý se v nich schovává budoucnost.

Jenomže jak si s nimi poradit, aby jen nezahlcovala virtuální sklady? Úklid v datech nemusí být složitý.

Firmy postupně převádějí dokumenty do elektronické podoby, zvládnou je uložit a zabezpečit, aby splnily předpisy. Tím však pro velkou část z nich digitalizace končí. Cenná i citlivá data leží netknutá v naprostém chaosu kdesi, možná i v cloudu. „Chaos v digitalizovaných dokumentech a dalších nestrukturovaných datech k ničemu není. Firmy často ani přesně nevědí, co na úložištích mají,“ říká Lukáš Bělovský, solution consultant společnosti Hitachi Vantara.

Data je přitom možné přehledně spravovat, sdílet, synchronizovat a zabezpečit. Teprve pak je firmy mohou využít, posílit vlastní byznys, plnit nároky na ochranu údajů a nabídnout zákazníkům nové moderní služby.

Pět důvodů, proč modernizovat přístup k datům:

Chytrá úložiště

Jednoduchou cestu z chaosu nabízí inteligentní objektová úložiště. Řešení společnosti Hitachi Vantara zvládne data uložit, uklidit a vytvořit mocný nástroj pro jednoduché vyhledávání.

Smlouvy, záznamy komunikace, údaje o zákaznících, účetní doklady… všechny dokumenty dostávají klíčová slova, metadata, podle kterých je systém ukládá. Klíč si uživatel nastaví sám a díky němu pak může rychle vyhledávat. Například podle toho, zda jde o právní, či obchodní dokument, ale i podle jména zákazníka nebo čísla faktury.

Systém navíc proskenuje i staré, dávno uložené dokumenty a podle obsahu jim zvolená metadata zpětně přidělí. Zmatek dostane řád.

Zabezpečení bez kompromisů

Pořádek v datech je jen začátek. Pouze přehledně vytříděná data se dají skutečně zabezpečit. „Objektové úložiště je možné logicky rozdělit a vytvořit odpovídající zabezpečení a úroveň ochrany pro každý typ dat zvlášť,“ popisuje Lukáš Bělovský ze společnosti Hitachi Vantara. Firma může zadat jasná pravidla, kdo má ke konkrétním dokumentům přístup, co je a co není možné sdílet. Lokálně spravovaná data jsou navíc spolehlivě chráněna proti ransomware i jiným kybernetickým hrozbám. A jsou pod neustálou kontrolou.

Dokonalá správa

Po zavedení GDPR má každý zákazník právo vědět, jak s jeho daty firma pracuje, a také si kdykoliv vyžádat jejich smazání. Objektové úložiště umožňuje velmi rychle potřebná data vyhledat a požadavkům vyhovět. Ve vytříděném virtuálním skladu je možné u každého dokumentu nastavit i to, jak dlouho se má uchovat a pak certifi kovaně smazat, aby dál nezabíral místo. Systém navíc záznamy neustále kontroluje a zajišťuje, že i dlouhodobě uložené dokumenty budou pořád čitelné. Celé řešení je efektivní, přitom znamená nižší nároky na správu a také nižší náklady na provoz a údržbu systémů.

Moderní přístup

Hitachi Content Platform umožňuje vývojářům snadno nad vytříděnými daty vytvořit přehledné uživatelské prostředí a postavit aplikace, díky nimž může firma se svým elektronickým obsahem efektivně pracovat. Stejně snadné je platformu propojit se stávajícím firemním nebo cloudovým prostředím nebo data bezpečně distribuovat například na pobočky. Přístup k informacím je pak možné zajistit kdykoli, odkudkoli a z jakéhokoliv zařízení.

Budoucnost byznysu a IoT

bitcoin_skoleni

Napojením objektového (cloud) úložiště na analytiku ekosystému Hitachi vzniká inteligentní řešení pro digitální budoucnost a IoT. Je připravené na sběr obrovského množství dat ze senzorů a zařízení připojených na internet věcí. Umí s nimi snadno komunikovat a posbírané údaje předat k vyhodnocení. Spící data se tak změní v nástroj, který identifikuje silné a slabé stránky byznysu, navrhuje úspory a zpracovává požadavky zákazníků. Firma může řešení rozšiřovat podle toho, jak její byznys roste a jak postupuje její skutečná digitalizace. Budoucnost dat není jen v jejich katalogizaci, ale právě v analytice. •

  • Našli jste v článku chybu?