Úspěšní lidé často čtou a sebevzdělávají se. I když mají málo času, na učení nových věcí si ho vždy najdou. Pokud se chcete prosadit, měli byste se řídit příkladem nejbohatších lidí planety, jako jsou Bill Gates a Warren Buffett.
„V celém životě jsem nepoznal žádné chytré lidi, kteří by stále nečetli,“ uvedl dlouholetý obchodní partner Warrena Buffetta Charles Munger. Většina bohatých a úspěšných lidí si najde i ve svém nabitém programu čas na čtení a sebevzdělávání.
Nejúspěšnější investor světa Warren Buffett investoval 80 procent svého času do studia výročních zpráv firem a čtením knih. Bill Gates celý svůj život čte každý týden alespoň jednu knihu, každý rok si bere na dva týdny dovolenou, během které čte další knihy.
Mnoho z úspěšných lidí uplatňuje pravidlo pěti hodin, že si během každého pracovního dne vyhradí hodinu na studium, bez ohledu na to, jak zaplněný mají diář.
Nejbohatší lidé světa (v mld. USD) | |
---|---|
Jeff Bezos | 109,0 |
Bill Gates | 92,1 |
Warren Buffett | 90,1 |
Amancio Ortega | 76,3 |
Mark Zuckerberg | 72,4 |
Stav k 16. lednu 2018
V současné vzdělanostní ekonomice je celoživotní studium nejlepší formou kapitálu, uvedl Michael Simmons na serveru Quartz.
Ukazuje se to v automobilovém průmyslu, který se zabývá vývojem autonomního řízení. Sebastian Thrun, který založil vývojovou odnož firmy Google X a zabývá se také autonomním řízením, tvrdí, že schopný odborník na vývoj autonomního řízení má nyní pro automobilky hodnotu deseti milionů dolarů (209 milionů korun).
Přitom nejde o vzácné technické znalosti, ale o schopnost se efektivně učit novým věcem, zdůraznil Simmons. Lidé, kteří se ve svých profesích neučí novým věcem, mohou o svou práci do několika let kvůli nástupu umělé inteligence přijít, jsou ohroženou skupinou. Přitom není problém v tom, že nejsou volná místa, ale nedostatek lidí, kteří mají potřebné znalosti. O pracovníky bez kvalifikace je stále menší zájem.
Negramotností 21. století není to, že neumíte číst a psát, ale že se neumíte učit novým věcem.
Jaké jsou základní dovednosti, abyste přežili ve vzdělanostní ekonomice?
1. Identifikujte cenné znalosti ve správný čas – hodnota znalostí není v čase statická. Mění se s tím, jak je ostatní lidé považují za důležité.
2. Učte se a zdokonalujte se rychle – příležitost pro využití nově nabytých vědomostí se v čase rychle mění. Pokud vidíte uplatnění, musíte se rychle rozhodnout.
3. Mluvte o svých znalostech s ostatními – jak umíte své znalosti prodat, rozhoduje o tom, zda budete při hledání práce úspěšní. Umět přesvědčit druhé o tom, že vaše znalosti jsou cenné, je v dnešní době nezbytné.
4. Přetavte znalosti na výsledky a peníze – nové znalosti mohou znamenat povýšení, nalezení lépe placené práce, vybudování úspěšné firmy, dobře placené místo konzultanta.
5. Naučte se investovat do vzdělání – přemýšlejte o vzdělání, certifikátech a online kurzech, jako by se jednalo o finanční investice. Stanovte si cíle v rámci svého rozpočtu.
6. Zvládněte dovednost, jak se správně učit – exponenciálně můžete zvýšit hodnotu každé hodiny, kdy se věnujete vzdělávání. Například to je dovednost rychločtení nebo různá paměťová cvičení.
Pokud chcete uspět na pracovním trhu, přestaňte vzdělání vnímat jako nezbytnou a časově omezenou činnost, která začíná nástupem do první třídy a končí maturitou nebo získáním vysokoškolského titulu. Bez dalšího rozvoje dovedností a znalostí to v době nástupu robotů ani jinak nepůjde.
Dále čtěte:
15 důvodů, proč ještě nejste bohatí. A nejspíš ani nebudete
7 zvyků profesionálních pilotů, které vám pomohou být úspěšnější
Bunkry pro nejbohatší: tady přežijí miliardáři apokalypsu