Menu Zavřít

Bulharsko, náš vzor

24. 4. 2008
Autor: Euro.cz

Zákonná norma by měla platit jen pro politicky exponované osoby v zahraničí

Mezinárodní společenství uznává nebezpečí, plynoucí z legalizování výnosů z trestné činnosti a z financování terorismu. Proto se vyvíjí i legislativa EU a v souladu s ní i náš právní řád. Byly přijaty směrnice EU, týkající se boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. V nich byla zavedena kategorie „politicky exponovaných osob“ jakožto vysoce rizikové klientely bankovních a finančních institucí. Předkládaný návrh korespondujícího českého zákona však tyto rizikové osoby rozeznává všude na světě, jen ne u nás doma! O co jde? Odborníci, zabývající se praním špinavých peněz, se globálně shodli a definovali speciální skupinu vysoce rizikových bankovních klientů. Jsou to takzvaně „politicky exponované osoby“, jimiž jsou zejména nejvyšší státní představitelé a úředníci, funkcionáři politických stran, soudci, členové parlamentů, vysocí armádní činitelé, manažeři podniků s významnou státní účastí a jejich rodinní a obchodní blízcí. Prostě osoby na místech vystavených korupčním tlakům a pokušením. Mnozí čtenáři asi chápavě pokyvují hlavami, začínají tušit pěkný mazec. Jiní se už usmívají v očekávání věcí příštích. Evropa se shodla, že je třeba zatrhnout tipec „pupíkům“, a vtělila to do směrnice, jež je pro členské státy závazná.
Je jistě velmi pozitivní, když západní civilizace takto mobilizuje zbytky sebezáchovných pudů, aby zkusila obhájit před islámskými a protestantskými fundamentalisty, že liberalismus ještě nevymýtil ze světa všechny hodnoty a že ještě není všem všechno jedno. Konečně měl někdo odvahu říci, že jsme se dlouhou dobu balamutili, ale současné rádoby „elity“ nové šaty ze cti, morálky a žitých hodnot prostě neušily. Jenom boudu. Někdo měl odvahu se na věc podívat selským rozumem a zachovat se podle toho - i když byl pohoršen spíše ekonomickými důsledky než morálně. Pánbůh však zaplať.
Evropská unie, potažmo celá civilizace, má ale význam jen a potud, pokud se bere vážně a důstojně. A stalo se něco vpravdě nečekaného. Bulhaři to vzali vážně a směrnice zabudovali do svého právního řádu! Zato naši politici jsou „chytří“. Vědí, že zabudováním zásad těchto směrnic by pustili světlo mimo jiné také sami na sebe. Zadali proto legislativcům, aby vymysleli, jak vyhovět Evropě, a zůstat sami ve stínu. Tak vznikl vládní návrh zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a předseda sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan při příležitosti jeho legislativního projednávání uspořádal seminář. Jeho zřejmě ne zcela zamýšleným, nicméně asi nejdůležitějším výsledkem byl náraz do tvrdé reality. Pointou návrhu zákona totiž je skutečnost, že do našeho právního řádu by byl zapracován pojem „politicky exponované osoby“, ale platil by pouze na ty, které bydlí nebo působí mimo území České republiky. Opatření, která jsou adekvátní rizikovosti těchto osob, by nebyla uplatňována na ty domácí, ale jen na ty zahraniční. Zeptáte se: Je to xenofobie, či absolutní drzost, nebo co? Pozitivně viděno, je to i výraz boje o demokracii. Již v minulosti byly u zákona proti praní špinavých peněz zaznamenány snahy zužovat jeho působnost na takzvané predikativní trestné činy, které se týkaly všeho možného, jen ne daňových úniků. To se podařilo prolomit, a proto výměr predikativních trestných činů nyní zahrnuje všechny trestné činy, které jsou schopné generovat finanční zisk.
Nastává tedy závěrečná fáze, kdy je možné se postavit k problému „politicky exponovaných osob“ čelem - a vyvinout na ně takový tlak, aby si to ony samy o sobě uvědomily a veřejně to přiznaly a podle toho se chovaly a příslušně hlasovaly. A v transparentnosti šly příkladem. Jinak se nebudeme moci divit, až Bulharsko nasadí k trháku a nechá nás na žebříčku nejzkorumpovanějších států daleko před sebou.

  • Našli jste v článku chybu?