Na burzách střední Evropy včetněČeské republiky bylo letos možné vydělat mnohonásobně více než napředních akciových trzích světa.
Zatímco české a maďarské akciestouply o polovinu, pro západní Evropu či USA byla zatímnepřekonatelnou desetiprocentní hranice. Podle obchodníků sipovedou regionální trhy lépe i v příštím roce.
Ještě loni, kdy se světové akcie vymanily z několikaletéhoútlumu, byly výdělky na burzách vyrovnané; letos se již pomyslnénůžky rozevřely. Z čekatelů na vstup do EU se staly plnoprávníčlenové a do dosud rizikového regionu začalo proudit nevídanémnožství peněz.
„Středoevropské akciové trhy se staly atraktivní příležitostípro investory, neboť růst jejich ekonomik je výrazně vyšší než vzápadní Evropě nebo USA. Navíc Polsko, Maďarsko a ČR se stalysoučástí EU, což znamená pokles investičního rizika,“ řeklJindřich Svátek z Raiffeisenbank.
Další perspektivy trhu vidí domácí experti stále nadějně, ikdyž zisky obou táborů by se měly sbližovat. „Očekávám, že burzyve střední Evropě porostou rychleji než jejich západoevropsképrotějšky i v příštím roce,“ uvedl Svátek. „S největšípravděpodobností místní trhy nebudou překonávat výkonnostvyspělých burz v takové míře, jaké jsme byli svědky v uplynulýchměsících,“ dodal Martin Zezula z Conseq Investment Management.
Jsou ovšem i tací, kteří předvídají přesun investorů kvůlivysokým cenám akcií do jiným lokalit. „Domnívám se, že růstovýpotenciál zdejších trhů se spíše vyčerpal, a že zájem investorůse přesune jinam, například více do Ruska,“ řekl Daniel Brzkovskýz SI Asset Management.
Vedoucí burzy světa zaostávají kvůli dopadům vysokých cenropy, slabému hospodářskému růstu či očekávanému zvyšováníúrokových sazeb. „Evropa se v podstatě potýká se strukturálnímiproblémy,“ shrnul Roman Liška z J&T Banky. Ve Spojených státechse přidala i nervozita kolem prezidentských voleb.