Akciové trhy
Po dvou velmi nepříznivých letech letos očekávají všichni analytici dotázaní týdeníkem EURO na vyspělých akciových trzích růst. Ve druhé polovině letošního roku by na ekonomiky Spojených států a eurozóny měly plně dolehnout nízké úrokové sazby, které se v loňském roce dostaly až na 40leté minimum. V posledních dvou letech vysoké zásoby by se měly dostat na úroveň, která dovolí znovu vyrábět podle aktuální poptávky. „Pokud bude oživení potvrzeno makroekonomickými čísly, dojde k mírnému růstu úrokových sazeb,“ říká Pavel Kohout, ekonomický analytik u PPF. „Z hlediska akciových trhů to bude prakticky bezvýznamná událost, protože podobný vývoj se již očekává,“ tvrdí.
Největším optimistou ohledně letošního vývoje je Tomáš Ondřej z Investiční společnosti České spořitelny. „Jasným vítězem bude technologický sektor, jehož index Nasdaq Composite by mohl posílit až o 25 procent,“ říká. Ostatní analytici jsou opatrnější. „V závěru roku by mohla kvůli nadsazeným prognózám výše zisku přijít částečná konsolidace,“ varuje Alain Jegou, investiční stratég fondů PARVEST. „Nižší růst zisku by mohl být způsoben pokračující cenovou válkou a pomalejším růstem kapitálových investic,“ dodává Jegou, který vidí jako reálné zhodnocení Nasdaqu o patnáct procent. Kvůli cenové válce nedoporučuje akcie výrobců počítačů. U indexů tradičních blue chips na západoevropských a amerických burzách analytici očekávají posílení v průměru o deset procent. Japonsku nikdo nevěří. Přetrvávající problémy v bankovním sektoru či chronická recese dělají z japonských akcií outsidery.
Perspektivní regiony jsou pro letošní rok prakticky jasné, o sektorech se to však říci nedá. Je v nich patrný souboj mezi cyklickými a defenzivními tituly, přičemž navrch mají akcie, které se pohybují s ekonomikou. Ty doporučují Tomáš Ondřej a Alain Jegou, zatímco defenzivním titulům fandí Robert Kubín z Fio, burzovní společnosti. Zastánci cyklických akcií společně s Petrem Žabžou z Patrie naopak akciím poskytovatelů služeb a maloobchodních řetězců příliš nevěří. „V dlouhodobém horizontu překračujícím jeden rok by správnou volbou mohl být nákup farmaceutických titulů,“ míní Jegou.
Velmi pozitivně analytici smýšlejí o českých akciích, jejichž index PX-D by v letošním roce mohl posílit o patnáct až dvacet procent. „Pro akcie hovoří blížící se vstup České republiky do Evropské unie. Také uklidnění situace v Latinské Americe nepochybně přispěje ke zvýšenému zájmu o „emerging markets“, mezi něž patří i Česká republika,“ říká Petr Žabža. Jediným skeptikem ohledně českého trhu z dotázaných analytiků zůstává Pavel Kohout. „Vzhledem ke stavu ekonomiky nevidím růst indexu PX-D jako reálný,“ dodává. Vedle privatizace se investoři nejvíce obávají průběhu a výsledků parlamentních voleb.