Hypotéky již nemusejí sloužit jen k nákupu nemovitosti
Z půjčky na bydlení, produktu, který byl ještě před několika lety pro většinu bank pouze okrajový, je dnes nosný pilíř bankovních obchodů. Zájem o bydlení ve vlastním domě či bytě v tuzemsku totiž doslova explodoval a meziroční růst o více než třicet procent banky přímo nutí k tomu, aby z takového potenciálu získaly co největší díl. Jen pro ilustraci, zatímco za rok 2000 bylo poskytnuto necelých osm tisíc hypoték v objemu 7,7 miliardy korun, loni to bylo již padesát jedna tisíc takovýchto úvěrů za více než sedmdesát tři miliard korun. Trh se tedy za pět let zdesateronásobil. Pro letošní rok se šéfové bank shodují ve svých odhadech na rozpůjčování zhruba sta miliard korun a růst očekávají i v dalších letech. Například podle největší tuzemského poskytovatele hypoték, České spořitelny, se bude v Česku do roku 2007 udržovat jeden z nejvyšších meziročních nárůstů hypoték v Evropě. V roce 2008 trh občanských hypoték zřejmě skokově zpomalí, v případě že bude skutečně zvýšeno DPH u stavebních prací.
Růst díky třicátníkům.
Přístup bank a obyvatel k hypotékám změnilo několik skutečností - hrozba růstu úrokových sazeb, rostoucí platy, nejistá budoucnost zachování bydlení v nižší pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty a v neposlední řadě silná generace třicátníků, která právě v těchto letech zakládá rodiny a po letech stěhování po podnájmech hledá bydlení na další dobu. Pro banky je tento trend výhodný. Zatímco běžný účet se dá snadno zrušit, hypotékou si klienta mohou zavázat na dlouho dopředu a navíc mu mohou spolu s ní nabízet i další produkty, například kreditní karty nebo pojistky. Pro klienty to má jednu podstatnou výhodu - banky o potenciální zákazníky bojují neustálým vylepšováním úvěrů na bydlení. Ty jsou levnější a jednodušeji dosažitelné než třeba ještě přede dvěma roky. Dnes si půjčíte na zaplacení vlastního domova v průměru za úrok okolo 4,1 procenta na rok, před dvěma roky stál srovnatelný úvěr v průměru 4,6 procenta. Klesly i poplatky za vyřízení úvěru, pořízení dokumentace či vedení uvěrového účtu. Nejnovějším trendem je vyřízení hypotéky během jediné návštěvy banky. To je něco, co se cení. Mnoha zákazníkům již propadla vysoká kauce v realitní kanceláři právě proto, že si nedokázali vyřídit hypotéku včas, případně proto, že banka jejich žádost zcela zamítla. Tuto inovaci na trh přinesla v letošním roce GE Money a Česká spořitelna. Určitě nebude trvat dlouho a přidají se další.
Nezapomínejte na stavební spořitelny.
Snad ještě razantněji než všemožné poplatky poklesla byrokracie spojená s vyřizováním úvěru a zvýšila se i ochota bank půjčovat třeba i na celou nemovitost. A pozor! Hypotéka neznamená jen úvěr na bydlení, jak se v Česku nesprávně traduje. Především v anglosaském světě se za hypotéku považuje každý úvěr, za jehož splacení je ručeno nemovitostí. Tento pohled na věc a produktová nabídka se postupně zabydluje i v tuzemsku. Na hypotéku si proto lze koupit třeba i auto nebo rekonstruovat chalupu. Můžete si být jistí, že se jedná o nejlevnější formu úvěrového financování. Na rozdíl od jiných typů úvěrů totiž banka postupuje tím, že vám půjčí, jen minimální riziko.
Máte na splátky?
Jestli vás předcházející řádky nalákaly a zrovna přemýšlíte, zda byste na bydlení ve vlastním měli i vy, podívejte se do následující tabulky. Finanční server Peníze.CZ oslovil všechny banky poskytující v České republice hypotéky a nechal si od nich spočítat splátky úvěru na současnou průměrnou hypotéku ve výši 1,4 milionu korun. Zadání znělo na čtyři typy klientů: pro jednotlivce, pár, rodinu s jedním dítětem a rodinu se dvěma dětmi. Rodina, kde oba partneři berou průměrnou devatenáctitisícovou hrubou mzdu, tedy dvakrát 14 785 korun čistého, s přehledem uspěje naprosto u všech bank. Určitě to je důvod, proč podle odhadů hypotečních bank v nejbližších dvou letech začne bydlet ve vlastním dalších 150 tisíc rodin.