Schválený text připravila Evropská unie, už před schválením jej ale podpořila více než stovka dalších členských zemí WHO včetně Austrálie, Číny, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Ruska, Británie či Kanady. Text žádá „nestranné, nezávislé a kompletní“ vyšetření mezinárodní reakce na pandemii, kterou koordinovala WHO.
Cílem přitom podle rezoluce je „zlepšit schopnost mezinárodního společenství v prevenci pandemií a přípravě a reakce na ně“.
Rozdílné byly v uplynulých týdnech názory na to, kdy by mělo vyšetřování začít. Zatímco Spojené státy a některé další země tlačily na okamžité vyšetřování, Čína trvala na tom, že je třeba nejprve dostat šíření koronaviru SARS-CoV-2 pod kontrolu.
Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí při zahájení zasedání Světového zdravotnického shromáždění uvedl, že nezávislé vyšetřování podporuje, ale že nyní na něj není „ta správná doba“. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí slíbil, že vyšetřování nařídí „v nejbližším vhodném okamžiku“.
Byla podle vás reakce WHO na pandemii koronaviru adekvátní?
Text, který Světové zdravotnické shromáždění schválilo, hovoří podle agentury AFP o tom, že by vyšetřování mělo začít „co možná nejdříve“.
Světové zdravotnické shromáždění se letos konalo kvůli pandemii jen dva dny. Začalo v pondělí a dnes končí. Zástupci jednotlivých členských zemí se jej účastnili prostřednictvím videokonference.