TELEKOMUNIKACE Přihlášky do aukce kmitočtů přinesly hned několik překvapení. Nikoli však od současných operátorů, ti se i přes hlasité protesty proti podmínkám do aukce přihlásili všichni – Vodafone, T-Mobile i Telefónica O2. Pravda je, že posledně jmenovaná společnost k přihlášce jako bonus přidala ještě žalobu u Městského soudu v Praze – vadí jí povinnost velkoobchodně nabídnout vysokorychlostní LTE služby i národní roaming a tradičně také vyhrazení části lukrativního pásma 800 MHz nováčkům.
A právě mezi nováčky bylo těch překvapení více – takřka na jistotu se počítalo se společností PPF Mobile Services, která se účastnila už první nezdařené aukce. Tentokrát boj vzdala s odvoláním na to, že dodatečná podmínka o znemožnění fúzí vítězů aukce na dalších 15 let je na rapidně se měnícím trhu nesmyslná. Jen jestli za tím ale nejsou plány PPF na koupení jednoho ze stávajících českých operátorů – spekulace o možné koupi Telefóniky O2 nebo podílu v T-Mobilu se sice oficiálně vyvracejí, dalším „zákulisním informacím“ to ale spíše nahrává.
Nevyplnil se ani předpoklad, že by se mezi zavedené operátory chtěl vrhnout jen jeden odvážlivec. Nováčci se totiž přihlásili hned dva. Prvním z nich je firma Revolution Mobile, což je vlastně přejmenovaná společnost PPF Mobile Services s novým vlastníkem Tomášem Budníkem, který ji od PPF koupil. Dalším zájemcem je společnost Tasciane, za níž stojí investiční skupina KKCG, která ovládá i Sazku a zároveň provozuje linku 1188.
Český telekomunikační úřad, který aukci vyhlašuje, přihlášky všech pěti subjektů přijal a do 14. října posoudí splnění podmínek pro účast ve výběrovém řízení. Koncem října se budou účastníci školit a projdou dvěma zkušebními aukcemi. Ta reálná aukce kmitočtů v pásmech 800, 1600 a 2600 MHz má proběhnout do konce roku. Souhrnná vyvolávací cena je 8,72 miliardy korun.