Menu Zavřít

BÝT FINANČNĚ V POHODĚ? JDE TO!

13. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Být finančně v pohodě znamená zajistit rovnováhu mezi příjmy a výdaji a ideálně ještě něco ušetřit.

S tím, jak chytře byste si měli rozložit svůj příjem, vám pomůže zlaté pravidlo finanční inteligence.

Ať už se počítáte mezi finanční matadory, či jste na poli udržení domácího rozpočtu amatéry, je dobré si připomenout pár nejzákladnějších zásad finanční gramotnosti.

Jak vyjít se svým příjmem bez potíží?

Jestliže jedete doma s financemi takzvaně na krev, tedy nedaří se vám z výplaty ušetřit ani korunu, a přitom byste rádi byli finančně v pohodě, zapomeňte na zbytečné úvěry, drahé bydlení v podnájmu a nulovou finanční jistotu.

PRAVIDLO 10 – 20 – 30 – 40

S tím, jak chytře byste si měli rozložit svůj příjem, vám pomůže zlaté pravidlo finanční inteligence. „Se svým příjmem zacházejte vždycky zodpovědně. Deset procent vašich příjmů si odkládejte bokem jako likvidní rezervu, ke které máte vždycky přístup.

Dvacet procent dávejte stranou na dlouhodobé výdaje, jako jsou spoření na důchod, děti nebo vaše pojištění, případně pojištění domácnosti. Třicet procent by pak mělo padnout na veškeré náklady spojené s bydlením. A čtyřicet procent je vaše volná spotřeba, se kterou si můžete užívat život,“ vysvětluje princip pravidla Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners.

MÍT REZERVY JE ZÁKLAD

Co to konkrétně znamená? Z desetiny vašeho měsíčního příjmu si vytvářejte krátkodobou rezervu, kterou pak můžete využít na nenadálé výdaje, jako jsou například rozbitá pračka, lednice či auto. Peníze ukládejte ideálně na spořicí účet. I když se příliš nezhodnotí, můžete je kdykoli vybrat, ale zase na druhé straně vás nelákají k utrácení jako peníze, které máte k dispozici na běžném účtu.

Pětinu příjmu věnujte na spoření na „horší časy“, například do stavebního spoření, spoření na penzi či investujte do podílových fondů. Tato dlouhodobá rezerva vám pak pomůže uhradit třeba studia dětí, rekonstrukci bydlení či přispěje k udržení dobré životní úrovně v důchodu.

Přibližně třetinu příjmu zaplatíte za účty na bydlení, jako jsou energie, voda, nájem či splátka hypotéky.

SPOTŘEBU DRŽTE NA UZDĚ, ŠETŘETE

Maximálně 40 procent příjmu by mělo padnout na běžnou spotřebu, tedy jídlo, dopravu, školu, koníčky, telefony, dovolené, ošacení a obuv, zkrátka na běžný život. „Nezapomínejte však na to, že do této kategorie byste měli zahrnout i splátky za spotřebitelské úvěry, pokud nějaké máte,“ připomíná finanční poradce Partners a dodává, že máte-li také nějaký typ pojištění, pak platí, že byste za pojistky měli dát celkem nejvýše pět procent z příjmů.

Jestli se vám zdá, že sami vyrovnat své příjmy a výdaje nezvládnete, poraďte se u profíků. Ti vám sestaví finanční plán i s ohledem na vaši plánovanou budoucnost.

Jak rozložit svůj příjem

40 % Běžná spotřeba • jídlo, doprava, škola, koníčky, telefon, dovolené, ošacení a obuv

10 % Krátkodobá rezerva • na spořicím účtu ve výši tří měsíčních výdajů

20 % Dlouhodobá rezerva • příprava na větší výdaje, studium, cestování, vlastní bydlení, penze • spoření a investování do stavebního spoření, podílových fondů a penzijního spoření

bitcoin_skoleni

30 % Náklady na bydlení • platba nájmu, energií, fondu oprav i splátky hypotéky

  • Našli jste v článku chybu?