Francouzská společnost Suez Lyonnaise zaútočila na americký trh.
Deregulace evropského energetického trhu nutí společnosti, které v tomto oboru něco znamenají, k vytváření dalších partnerství a aliancí, které jim mají přinést úsporu nákladů a schopnost konkurovat rivalům. K nejnovějším akcím v tomto směru bezesporu patří právě projednávané partnerství mezi dvěma velkými hráči v odvětví - francouzskou společností Suez Lyonnaise des Eaux a belgickou Tractebel. Ale nejvýznamnějším globalizačním krokem v odvětví je pravděpodobně snaha tohoto francouzského energetického a vodárenského obra pronikat na americký trh. Předmětem jeho zájmu je nyní největší americký distributor vody United Water Resources (URW).
Směr Belgie. Francouzský konglomerát Suez Lyonnaise des Eaux (má podíly také na několika vodárnách v ČR) je dnes vlastníkem 5l procent belgické energetické společnosti Tractebel. Nyní však oznámil, že hodlá získat ještě zbylých 49 procent, a stát se tak jejím stoprocentním vlastníkem. Nabízí za zbytek akcií této čtvrté největší společnosti v Belgii (s kapitalizací zhruba 13,5 miliardy USD) 7,5 miliardy EUR (7,99 USD). Má v úmyslu vytvořit energetický koncern s celosvětovým dosahem, který by se měl do budoucna zaměřit nejen na trh v Evropě, ale také v Severní Americe a v latinsko- amerických zemích. Stoprocentní převzetí belgické společnosti Tractebel by ovšem Francouzům umožnilo kontrolovat celý belgický energetický sektor, a to se pravděpodobně nebude líbit belgické vládě. Tractebel totiž disponuje většinovým podílem belgické elektrárenské a distribuční společnosti Electrabel a většinu má i v hlavní plynárenské distribuční společnosti Disrigas. Podle zprávy agentury Reuters se obě společnosti zatím k možnému spojení nevyjádřily, ale belgický státní tajemník pro energetiku na ministerstvu dopravy Olivier Deleuze pro agenturu Reuters řekl, že belgická vláda kvůli tomuto spojení bude zvažovat změnu energetických zákonů týkajících se liberalizace s cílem ochránit domácí spotřebitele. Naznačil, že pokud je to nutné, je třeba dát v energetickém odvětví přece jen přednost určité regulaci.
Aktivity bez hranic. Společnost Suez Lyonnaise se zabývá především energetikou a vodárenstvím, ale proniká i do jiných oborů, jako je likvidace odpadu. Nedávno nabídla, že převezme plnou kontrolu nad francouzskou skupinou Sita, zabývající se odpady (dosud v ní má 70 procent). Jejím nejzávažnějším rozhodnutím však je přitvrdit v již bohatě „rozjetých akvizičních aktivitách ve vodárenství ve Spojených státech. V minulých dnech Suez Lyonnaise oznámila svou nabídku na přátelské převzetí největšího amerického distributora vody, společnosti United Water Resources (URW). Odborníci její úmysl označili za poměrně velké sousto, nicméně realizovat tuto transakci není prý zas až tak nemožné, když už v americké společnosti vlastní téměř třetinový podíl, který získala před čtyřmi roky. Za jednu akcii firmy URW nabízí Suez Lyonnaise 35 USD, což je podle odborníků „slušná cena. Zřejmě si je vědoma, že možnost plné kontroly nad UWR jí umožní efektivněji a rychleji pronikat na americký trh, který je v současné době nejrychleji rostoucím trhem na světě. Společnost Suez v USA už letos v červnu převzala tamní třetí největší vodárenskou firmu Calgon a usilovně jedná také o akvizici významné světové firmy zaměřující se na úpravu vody - americké chemičky Nalco. Její akviziční snahy je třeba podle odborníků chápat jako útok na domácího konkurenta (který je ovšem jejím rivalem i na zahraničním trhu), na světovou vodárenskou hvězdu - společnost Vivendi, která nedávno koupila za 6,2 miliardy dolarů americkou vodárenskou firmu U. S. Filter.
Každý s každým. Pokud jde o odvětví energetiky, dnes jedná o spojení každý s každým. Nepřekvapuje proto ani zpráva, že belgická energetická jednička Tractebel, která je momentálně sama předmětem nabídky na úplné převzetí francouzskou Suez Lyonnaise des Eaux, právě jedná také o partnerství s německými energetickými společnostmi Veba a Viag. Informoval o tom v těchto dnech belgický list De Financieel Economische Tijd. Podle agentury Reuters však ani jedna z obou německých společností jednání zatím nepotvrdila a navíc prý obě údajně také uvažují o vzájemné fúzi. Tractebel je všeobecně považován za velmi atraktivního partnera. Je to především kvůli tomu, že je obrovským konglomerátem (svým obratem pátý největší v Evropě), ale jeho atraktivnost se zvyšuje i díky dosahovaným nízkým nákladům na výrobu. Podle vyjádření jeho generálního ředitele J. P. Hansena je to také proto, že nad ním nemá kontrolu stát.