Menu Zavřít

BÝT U TOHO A MLUVIT

30. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Jsem radikální osoba, tvrdí mluvčí odpůrců MMF a Světové banky

Hezká, štíhlá, usměvavá. Chelsea Mozenová, mluvčí Iniciativy proti ekonomické globalizaci INPEG. Mladá Američanka, žijící toho času v Praze, přitahuje pozornost. A ona to ví – argumentuje, oponuje, přesvědčuje. O monetárním násilí Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, o nutnosti postavit se na odpor jejich praktikám.

„Světová banka je naprosto nedemokratická. Nedává lidem v žádné zemi možnost vyjádřit se k budoucnosti tohoto světa, prohlásila v pořadu České televize „21 v přítomnosti viceprezidenta napadené instituce Matse Karlssona. O tom, zda by se v případě zvolení do čela Světové banky pokusila tuto instituci reformovat, má Chelsea jasno – ihned by se funkce vzdala. „Bylo vidět, že se nebojí diskutovat, vybavuje si moderátor Daniel Častvaj.

List Independent vylíčil mladou představitelku INPEG následovně: Chelsea Mozenová, 24 let. Opustila velmi dobře placené místo ve Washingtonu. Vzdělaná a výřečná, problémy analyzuje velmi důsledně. Excelentní mediální hvězda, velmi přesvědčivá. Ví však málo o kruté realitě pouličních protestů.

„Když jsem přijela na absolventský sraz po pěti letech od konce střední školy, všichni měli něco společného s investičním bankovnictvím. Jenže peníze nejsou můj cíl, vypráví mladá žena, která chce předělat světový finanční pořádek. Démon, nebo blázen? „Jsem radikální osoba, starám se o lidi, sdělila týdeníku Prague Post. „I když s tím radikalismem to není až tak horké, snažím se být zásadová, dovysvětlila téměř plaše týdeníku EURO.

Mozenová nevypadá jako pouliční buřič. Mohla by být členkou dívčího spolku, pracovat v kanceláři nebo být marketingovou manažerkou, píše Prague Post. Ona se rozhodla jinak – v polovině června přicestovala do Prahy, aby se podílela na přípravě a pořádání protestů proti zasedání fondu a Světové banky. „Tyto věci mají smysl. Neumím si představit, že bych myslela jen na sebe.

Chelsea zdůrazňuje, že INPEG nehodlá setkání umlčet ani bránit jeho účastníkům v přístupu, jako tomu bylo letos v dubnu ve Washingtonu. „Jde o nenásilnou formu přímé akce. Ona chce jediné: mluvit. Denní normu poskytovaných rozhovorů během pražského pobytu odhaduje na patnáct.

Dcera architekta z Atlanty ve státě Georgia vystudovala tamní soukromou školu. Zájem o lidi – jak říká – ji přivedl do programu sociální pomoci. A posléze do

Earlham College, malé kvakerské školy v Richmondu v Indianě. Tam si vysloužila bakalářský titul v oboru vývoj lidstva a sociální vztahy. „Vždy jsem chtěla být sociální pracovnicí. Anebo pekařkou, opakuje ráda.

Další zastávkou byla americká sekce humanitárních služeb ve Washingtonu DC. Boje v ulicích Seattlu v době summitu WTO, jejichž záběry obletěly svět, viděla Chelsea v televizi. Další příležitost už nepropásla. Celá rozrušená z toho, že nebyla v Seattlu (tvrdí ona sama), se zapojila do demonstrací proti měnovému fondu a Světové bance ve Washingtonu. „Dospěli jsme k rozhodnutí, že bychom mohli zkusit přímé akce, abychom kongres umlčeli. To, že by se mohla ocitnout v první řadě, neplánovala. Všichni ostatní to tak ale chtěli. „A tak jsem jednoho rána napochodovala s nimi.

Dění ve Washingtonu, kde odrážela policie demonstranty obušky a slzným plynem, pojala po svém. „Užíváme si s policí dost legrace, citovaly ji agentury přímo z místa nepokojů. Muže v uniformách označila za pěkné a usměvavé chlapce, kteří s aktivisty po celou dobu vtipkovali.

Nálepku strašáka Chelsea odmítá – jde prý o velké nedorozumění. A hodlá se zasadit o to, aby špatný dojem zmírnila. Protože ona a její přátelé se zajímají jen o problémy, které tíží svět. Připomínky, že webová stránka INPEG pranýřuje násilí a současně vyzývá k sabotážím, ničení a zásahům do kapitalistické infrastruktury, odráží: „Vše, co dělám, jde od srdce. Ale způsob, jak to dělám, jde z mé hlavy.

Američanka z Atlanty vůbec preferuje specifickou rétoriku. Příčinu smrti zhruba čtyř set Guatemalců v letech 1980 až 1982 vidí v tom, že se odmítli odstěhovat a vyklidit pole vodní elektrárně u Chixoy na Rio Negro, kterou financovala Světová banka. Napadená instituce připisuje tragédii mnohaletému řádění občanské války.

WT100

Je žena, která vyznává nepoužití síly, ale účastní se nácviku blokád, vůbec ochotna vzít v něčem světové finanční kolosy na milost? „Asi jen pár projektů, které byly úspěšné, ale většina toho, co dělá Světová banka, je naprosto negativní, uvedla v pořadu „21 . Pochyby, že jde o slovní hru, popírá. „Četli jsme hodně zpráv Světové banky, abychom ji mohli kritizovat. Jedna z nejzajímavějších věcí ve výroční zprávě byla ta, že chudé země ztrácejí. Světová banka vlastně zvyšuje chudobu na světě, a ne ji snižuje. Chudí nemohou za sebe mluvit, dodala v České televizi.

V tuzemsku hodlá Chelsea Mozenová, která žije v Praze se dvěma kamarády a těší se na příjezd přítele ze Států, zůstat až do prosince. Vánoce by už měla strávit doma. Poté by se ráda přihlásila na studia. Obor? Ekonomie.

  • Našli jste v článku chybu?