Menu Zavřít

Byznys s padělky ovládl internet, poctivé prodejce ročně připraví o biliony korun

19. 9. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Padělkům s oblečením a doplňky se daří čím dál více. Denně jich na internetu přibude několik miliard a jejich celková hodnota se pohybuje v bilionech korun
  • Prodejci jsou stále rafinovanější a svými nezákonnými praktikami připraví módní průmysl o více než bilion korun ročně. Tím tak značně oslabují celou ekonomiku
  • Řešením by kromě kontrolního softwaru mohly být přísnější tresty, a to za výrobu padělků i jejich prodej

Pouličních obchodníků s kabelkami, módními doplňky a dalším neoriginálním zbožím sice v posledních letech ubylo, ale to neznamená, že by zmizeli. Pouze se přesunuli na internet, kde jim tržby rostou mnohem rychleji. Potvrzuje to i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle jejích dat totiž měl ještě v roce 2005 trh s padělky hodnotu 200 miliard dolarů, zatímco před sedmi lety už to bylo více než půl bilionu.

Jednotlivé firmy i celá online tržiště přitom s padělky bojují mnohem intenzivněji než dříve. Využívají k tomu softwarové společnosti zaměřené na rozpoznávání originality, jako je například Red Points, která jen za loňský rok pomohla odstranit přes 4,6 milionu kusů nelegálního zboží. A to ve spolupráci s mnoha známými oděvními a sportovními značkami, ke kterým patří i Hugo Boss, Puma nebo Fila.

Nucené práce v 21. století? Nové technologie odhalí, jestli produkt nepochází z továrny, kde pracují novodobí otroci
Přečtěte si také:

Nucené práce v 21. století? Nové technologie odhalí, jestli produkt nepochází z továrny, kde pracují novodobí otroci

I tak se ale boj s padělky stává stále náročnější bitvou, jež nemá konce. Ba naopak se zrychluje a profesionalizuje. Zítra budou na internetu dvě až tři miliardy padělků, které dnes ještě vůbec neexistovaly, řekl serveru Business Insider jeden ze zaměstnanců Red Points Daniel Shapiro.

Rozhoduje rychlost a schopnost se přizpůsobit

Shapiro proti nelegálnímu obchodu bojuje už 13 let, každý den si přitom musí poradit se stovkami nových záznamů. A i když bude stále pomalejší než padělatelé, může svým přičiněním pomoci módnímu průmyslu, aby přišel pokud možno o co nejméně peněz. Tím, jak prodej padělků vydělává, totiž druhá strana o zisky přichází.

Ani po odhalení podvodu nicméně nemají značky vyhráno. Prodejci se většinou stáhnou jen z daného e-shopu nebo skupiny, zatímco na dalších online platformách nebo sociálních sítích funguje jejich byznys dál. Často jsou navíc součástí organizovaných zločineckých skupin, které své aktivity umí výborně maskovat, a tak se prosazují i na velkých internetových tržištích typu Amazon, Alibaba nebo eBay. 

bitcoin_skoleni

Obrovské ztráty a nízké tresty

Mezinárodní obchodní komora odhaduje, že padělky každoročně stojí módní průmysl 50 miliard dolarů (přes bilion korun) a světovou ekonomiku připraví o dalších 4,2 bilionu (více než 92 bilionů korun). Kromě ušlých zisků mají totiž na svědomí i zrušení statisíců pracovních míst a ostatní navazující hospodářské problémy. Nemluvě o jejich potenciální zdravotní závadnosti.

Luxusním secondhandům se daří i v krizi, tvrdí Pavlína Kozojedová. Její značka More than Fashion roste už pátým rokem
Přečtěte si také:

Luxusním secondhandům se daří i v krizi, tvrdí Pavlína Kozojedová. Její značka More than Fashion roste už pátým rokem

Fakt, že svým chováním a snahou ušetřit podporují lidé kupující napodobeniny často mnohem rozsáhlejší kriminální činnost, si však dle zástupců komory povětšinou neuvědomují. Shapiro je navíc toho názoru, že padělatelům nahrávají do karet i příliš mírné zákony, tedy minimálně v USA. Tresty za obchodování s neoriginálním zbožím se pohybují mezi třemi až šesti měsíci, které pachatel stráví ve federálním vězení,“ poznamenal s tím, že vzhledem k ekonomickým a společenským hrozbám je daná sazba velmi nízká.

  • Našli jste v článku chybu?