Menu Zavřít

Byznys za 40 miliard dostane pravidla

6. 4. 2007
Autor: Euro.cz

Zdravotnictví

bitcoin_skoleni

Kategorizační vyhláška ministerstva zdravotnictví, jež od prvního dubna změnila výši úhrad za léky ze zdravotního pojištění, byla možná poslední. Napříště by se mělo o tom, kolik pojišťovny za konkrétní lék zaplatí, rozhodovat ve správním řízení, tedy tak, jak to vyžaduje transparenční směrnice Evropské komise. Poprvé po sedmnácti letech by v Česku měla existovat jasná pravidla pro rozhodování o tom, kam půjde zhruba čtyřicet miliard korun ročně, které vyplácejí pojišťovny za léky na recept.
Evropská komise žaluje Česko mimo jiné proto, že výrobci léčiv nemají šanci odvolat se proti rozhodnutí poradního orgánu ministerstva - kategorizační komise. Ministerstvo proto v pátek rozhodlo, že v prvoinstančním řízení bude kompetentním orgánem pro rozhodnutí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a druhoinstanční řízení povede ministerstvo zdravotnictví. Poté bude výrobcům léčiv stále ještě zbývat možnost dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu ČR. U léků generických výrobců má být systém úhradových změn nastaven téměř jako „autopilot“.
„Bude přímo stanoveno několik úhradových rovin, takže firmy budou předem vědět, do jakého patra spadají,“ řekl ministr Tomáš Julínek. Kategorizace se má hlavně týkat originálních léků. Vzhledem k tomu, že zároveň přejde cenotvorba - tedy stanovování cen léků - z ministerstva financí na zdravotnický resort, bude lhůta pro rozhodnutí o zařazení nových léků či na změnu úhrady těch stávajících trvat celkem 180 dní, což je v souladu s požadavkem Transparenční směrnice EU. „Do léta to chceme dát do sněmovny ke schválení,“ řekl ministr.

  • Našli jste v článku chybu?