V blížícím se klíčovém hlasování o podobě nové verze tzv. „protikuřácké směrnice“ se objevila vážná podezření na vliv farmaceutické lobby, která se snaží část směrnice ovlivnit ve svůj prospěch.
Téma znovu otevřel předseda Evropské konzervativní a reformní strany (ECR) Martin Callanan, který obvinil velké farmaceutické korporace z toho, že vynakládají obrovské prostředky s cílem zabránit používání a rozvoji elektronických cigaret. Právě spor o osud těchto produktů byl příčinou, proč bylo hlasování odsunuto ze září až na říjen.
Významnou součástí směrnice je právě regulace takzvaných e-cigaret. Jde o nejrůznější druhy přístrojů nahrazujících klasické kouření papírových cigaret, ty představují pro kuřáky méně škodlivou alternativu. Trh s přípravky pro odvykání kouření je velký a rychle rostoucí obor a elektronické cigarety, pokud by se používaly v masovém měřítku, by potenciál tohoto trhu velmi oslabily. Farmaceutické firmy přímo i nepřímo vyvíjely tlak na to, aby se směrnice projednala co nejrychleji.
V centru podezření na nekalý lobbing stojí britská europoslankyně Linda McAvan, zpravodajka diskutované „protikuřácké směrnice“. Její kolegové poukázali na personální i finanční propojení s lobbystickými agenturami, které zastupují zájmy hlavních farmaceutických korporací. Při projednávání směrnice Linda McAvan tvrdě prosazovala, aby byly e-cigarety přeřazeny do kategorie léků. Takový návrh na označení za „léčiva“ však znamená na tyto výrobky uvalit značné množství regulací a omezení, které ve svém důsledku znemožní jejich prodej. Tento požadavek výrazně obhajují některé odborné společnosti, které jsou však zároveň financovány ze zdrojů hlavních farmaceutických firem.
Už v minulosti byly farmaceutické firmy v podezření, že vynakládají velké a v oficiálních zprávách ne vždy přiznané částky na to, aby ovlivnily postoj konkrétních poslanců Evropského parlamentu – ročně jde o částku téměř 19 milionů eur. Rovněž v minulosti čelily některým skandálům, například při financování kontroverzní studie Evropské respirační společností. Ta doporučovala konkrétní přípravek na odvykání kouření – později byly dokumentovány případy těžkých depresí a sebevražd u některých pacientů, kteří tento lék používali.
Obvinění zpravodajky protikuřácké směrnice Lindy McAvan z podjatosti ve věci elektronických cigaret a z pokusu o podporu zájmů farmaceutické lobby může ovlivnit i samotný výsledek projednávání této směrnice, o níž se bude hlasovat v tomto týdnu.