Zajišťovací příkazy jsou mimořádným prostředkem pro mimořádné situace. V praxi je však Finanční správa stejně jako Celní správa používá příliš často a v rozporu se zákonnými podmínkami. Takový je názor jedné z největších a nejuznávanějších právních kanceláří v Česku - společnosti Havel, Holásek & Partners. Tím, že Finanční správa používá tyto příkazy svévolně, se firmám otevírá cesta k vítězství v následném soudním sporu.
Zajišťovací příkaz byl původně určen jako nástroj pro situace, kdy podnikatelé a manažeři nehradí dlužné daně, své firmy tunelují nebo s finančními úřady vůbec nekomunikují. V praxi je však používán i proti solventním firmám, po kterých finanční správa požaduje úhradu DPH neodvedenou nespolehlivými obchodními partnery. Konkrétním případem můžou být mediálně známé kauzy firem FAU a Elektra PV.
Partner firmy Havel, Holásek & Partners David Neveselý dodává, že finanční úřady preferují nejrazantnější formu zajišťovacího příkazu s okamžitou vykonatelností. „Tento postup daňovému subjektu prakticky neumožňuje včasné uzpůsobení podnikových procesů na velký finanční závazek, který bude muset splnit. V praxi se tak děje i v situacích, kdy je tento zásah do práv subjektu nepřiměřeně tvrdý a tedy v rozporu s principem proporcionality,“ dodává Neveselý.
Havel, Holásek & Partners |
---|
Advokátní kancelář sdružuje více než 180 právníků, 100 advokátů a více než 500 dalších spolupracovníků, což ji řadí na pozici největší právní firmy na českém trhu. Zaměřuje se hlavně na služby pro velké podniky, mezi něž patří například poradenství u firemních fúzí a akvizic. Od ledna příštího roku zkrátí svůj název na Havel & Partners. |
Čí jsou naši? Finanční správa likviduje fungující firmy
David Neveselý upozornil také na přelomové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) z 31. října loňského roku. NSS již tehdy varoval, že důsledkem zajišťovacího příkazu může být ekonomická likvidace daňového subjektu, a proto by jej finanční úřady měly používat jen v závažných případech. Míra a rozsah jeho použití musí být adekvátní vůči cíli, který finanční správa sleduje.
Odvolání proti zajišťovacímu příkazu je sice možné, nemá však odkladný účinek. Jedinou účinnou obranou je podle Neveselého žaloba k soudu. Pokud soud prokáže, že příkaz byl vydán nezákonně, může poškozená firma vedle jeho zrušení a vrácení zajištěných prostředků nárokovat i náhradu škody způsobené nezákonným rozhodnutím a nesprávným úředním postupem.
Dále čtěte: