Menu Zavřít

Cebia mění po 30 letech majitele. Českou jedničku v prověřování ojetin koupila investiční společnost Portiva

4. 3. 2021
Autor: Portiva
  • Cebia vznikla na počátku devadesátých let, její založení má na svědomí trojice spolužáků z ČVUT

  • Hodnota transakce sice oficiálně uvedena nebyla, má se však za to, že jde o stovky milionů korun

  • Nový majitel si od akvizice slibuje zvýšení své konkurenceschopnosti během chystané expanze na zahraniční trhy


Ačkoliv je původně lákalo podnikat v oblasti IT, nakonec se uchytili díky něčemu docela jinému. Nejprve vymysleli způsob, jak pomocí metody pískování autoskel efektivně zabezpečit auta, a posléze přišli se systémem, který dokáže prověřit jejich historii. Svoji Cebii rozvíjeli Martin Pajer, Martin Krejčík a Ivo Kožušník dlouhých 30 let. Postupně z ní udělali jasnou jedničku na tuzemském trhu prověřování ojetin.

Nyní Cebia mění majitele, nadále však zůstane českou společností. Novým vlastníkem se totiž stává investiční skupina Portiva brněnské podnikatelky Ivy Šťastné, respektive jeden z jejích dceřiných podniků, technologický holding EAG. Majitelé obou firem se dobře znají. V minulosti už několikrát spolupracovali, a to skrze jinou společnost, která je součástí skupiny – online prodejce prověřených ojetin Carvago. Loni na podzim o něm psal náš sesterský server Autobible.cz:

https://autobible.euro.cz/cesi-spustili-prelomovy-on-line-bazar-auto-zkontroluji-a-privezou-az-domu/

Údaje, z nichž Carvago při prověřování aut čerpá, pocházejí právě od Cebie. Služeb pražské společnosti aktuálně využívá více než 750 tisíc zákazníků. Cebia zjistí například to, zda byl vůz v minulosti bouraný nebo jestli skutečný počet najetých kilometrů odpovídá údaji na tachometru. Ročně firma prověří více než milion aut. A nemusí se nutně jednat o vozy registrované v tuzemsku, nýbrž třeba i na Slovensku a v jiných evropských zemích.

Služby poskytované klientům zůstanou v nejbližší budoucnosti stejné,  to samé lze přitom říct i o samotném vedení společnosti – činnost Cebie bude nadále řídit jeden z jejích zakladatelů Martin Pajer (na titulním snímku uprostřed; vlevo generální ředitel EAG Jakub Šulta, vpravo výkonný ředitel Portivy Pavel Svoreň). „Rád bych ubezpečil naše současné zákazníky, že se pro ně prodejem firmy nic nemění. Produkty a služby jim budeme nadále poskytovat ve stejném rozsahu a za stejných podmínek jako dosud,“ potvrdil Pajer.

bitcoin_skoleni

EAG si od akvizice slibuje především urychlení procesu ověřování. Díky tomu by skupina měla být konkurenceschopnější při plánované expanzi na zahraniční trhy. V hledáčku má Carvago jak sousední státy, tak později i Francii či Benelux. Cenu transakce žádná ze zúčastněných stran neuvedla, podle serveru CzechCrunch se nicméně jedná o částku v řádu stovek milionů korun.

  • Našli jste v článku chybu?