Menu Zavřít

CEFC Europe má nové vedení, je v něm opět Tvrdík

28. 5. 2018
Autor: Jan Rasch, Euro

Společnost CEFC Europe dnes jmenovala nové statutární orgány. Místopředsedou představenstva se stal opět Jaroslav Tvrdík, jeho členkou pak je i Marcela Hrdá. Skončil krizový management, který předminulý týden dosadila skupina J&T, aby ochránila své pohledávky. Předsedkyní představenstva je jednatelka společnosti Rainbow Wisdom Žen Sia.

V pětičlenném orgánu CEFC Europe je vedle Tvrdíka a Hrdé ještě Štefan Füle a Čchan Čchao-tuo. Z dozorčí rady byli odvoláni Füle a Wang Ming-tchaj, členkou se naopak stala Ming Li.

J&T nedávno převzala aktiva CEFC v Česku, protože Číňané podle J&T nezaplatili v termínu dluhy. Odvolala mimo jiné představenstvo společnosti. CEFC označila změny za pokus J&T o nepřátelské převzetí firmy a jejích aktiv v Česku. J&T ke změnám podle svého vyjádření přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv. Čínský státní konglomerát CITIC Group má v CEFC Europe podíl 49 procent.


Čtěte:

Není CEFC jako CEFC. Pod jednou hlavičkou fungují v Česku dvě skupiny

 Představím vás. Český prezident Miloš Zeman dělá networking. Právě on představil byznysmena Jie Ťien-minga (vlevo) v září 2015 čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.


Minulý týden se ale J&T dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC. V pátek potvrdila, že již obdržela 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila CEFC. Číňané prostřednictvím společnosti Rainbow Wisdom, kterou ovládá CITIC, odkoupí od J&T veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC a Rainbow Wisdom zároveň získá 9,9 procenta v J&T Finance Group.

Zástupci J&T a CITIC se rovněž dohodli na dalších jednáních o možném rozvoji spolupráce a investicích do společných projektů. Prvním krokem bude, po získání souhlasu regulátora, reciproční nominace zástupce každé strany do vrcholných orgánů J&T Finance Group a CEFC Europe.


Čtěte také:

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

Shanghai Maling začala vyrábět masné konzervy na Teplicku v roce 2008. O osm let později vyhlásila úpadek.


Čínská CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovu Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun).

bitcoin_skoleni

Přečtěte si o problémech CEFC v Česku:

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

CEFC se brání převzetí od J&T. Peníze na splacení dluhu jsou prý připravené

J&T došla trpělivost. Převzala CEFC a odstavila Tvrdíka

Jaroslav Tvrdík



  • Našli jste v článku chybu?