Jakmile totiž překročí úroková míra tři procenta, i rodina se dvěma dobře vydělávajícími členy už hypotéku neutáhne. A pokud Česká národní banka přikročí k dalším regulacím hypoték maximální výší úvěru vůči čistému příjmu (DTI) a také výší splátek všech úvěrů vůči příjmu (DSTI), jak avizovala, už úvěr od banky ani nedostane.
Data ukazují, že omezení úvěrů 80procentní hranicí ceny nemovitosti - v Praze to znamená, že průměrný kupec musí mít při současných cenách v hotovosti více než milion korun - už patrně aspoň částečně zafungovalo. Počet klientů, kteří uzavřeli v dubnu hypotéku, v meziměsíčním srovnání klesl o 1191 smluv na 7896. V kontrastu se snahou ČNB zchladit realitní trh ale stojí nové zkušenosti poraden pro lidi ve finanční tísni - přibyli jim klienti, kteří si nutnou hotovost na koupi bytu pořídili dalším úvěrem s výrazně horšími sazbami, než nabízejí hypoteční banky.
Na závěr se sluší přidat ještě jedno číslo - za první kvartál roku 2018 bylo v Praze povoleno vystavět pouhých 249 bytů. Pokud se tempo nezmění, bude letos v Praze povoleno celých tisíc bytů, přičemž pro zdravý rozvoj města by bylo potřeba něco mezi pěti a šesti tisíci.
Formuli, že čeho je málo, toho cena roste, netřeba přeceňovat. Něco na ní ale asi bude. •