Fakt, že západní politici dlouhodobě nechápou obavy stále většího počtu občanů, musí nutně vést k zásadní společenské změně
Západní svět se nám mění před očima.
Doby klidu a blahobytu jsou evidentně pryč. Odnesl je nejen vzestup islámského terorismu a jeho rozšíření po 11. září 2001 do všech koutů planety, ale také mnohaletá stále nedoléčená ? nanční krize, která vzala lidem dlouho získávaný pocit, že tak nějak prostě nemohou zchudnout. Nelze se divit, že roste politická angažovanost lidí a s tím také množství a síla radikálních politických projevů i poptávka po nich.
Nástup Donalda Trumpa v USA je z tohoto pohledu docela pochopitelný a nepřekvapivý, jakkoli stále mnoho lidí šokuje a pohoršuje. Průzkumy amerických sociologů nacházející příčiny průběhu prezidentské kampaně ve Spojených státech v probuzeném autoritářství latentně přítomném v duši významného procenta Američanů, jak o tom píšeme v tomto vydání bylo.
týdeníku Euro, to do značné míry dokazují a objasňují.
Protože to není záležitost jen americká, ale zcela evidentně i evropská a česká, je zcela namístě pátrat po příčinách a hybatelích tohoto probouzení ducha silné ruky. Je to jen hrozba teroru a vraždění přinesená do západní společnost zvenčí, prostřednictvím migrace, nebo jsou tu i příčiny domácí, vnitřní, které si působíme sami?
Když autoři studií hovoří o pocitech destabilizace společnosti, nemyslí například pocity bílého heterosexuálního muže, který má obě ruce, nohy, není mentálně retardovaný ani netrpí autismem, v zemi, kde je každý běloch potenciálním rasistou a požívání masných výrobků je pokládáno za předstupeň vraždy?
Nedospělo náhodou sociální inženýrství se všemi těmi ismy, pokryteckou politickou korektností a spoustou dalších produktů přesycené společnosti do fáze, kdy to už významná část obyvatel ctících tradiční občanské hodnoty svobody a demokracie nedokáže snést a začíná se otevřeně bouřit?
Bylo by skoro podivné, kdyby tomu tak nebylo. Problémem možná není ani tak ono autoritářství a projevy xenofobie v podobě Donalda Trumpa. Nebezpečím jsou, tak jako v minulosti vždy byla, politická hnutí s mesiášským posláním, usilující o budování „lepší a spravedlivější“ společnosti. Ať už pro celý svět jako komunisté, či pro árijský národ jako nacisté. Jen víra ve vlastní poslání totiž v lidské duši může překonat jinak přirozený odpor k utlačování druhých. A pak také strach. O sebe a o svou rodinu, strach z budoucnosti v době terorismu a davové migrace měnící kulturní a civilizační strukturu společnosti.
Fakt, že západní politici dlouhodobě nechápou obavy stále většího počtu občanů, musí nutně vést k zásadní společenské změně. Nástup Trumpa v USA či AfD v Německu je jen začátkem revoluční proměny Západu, která může mít velmi různé, ale také, jak víme z historie, hrůzné scénáře. A jak dokazují citované pasáže z amerických průzkumů, je to v lidech jako v koze. Ne, že ne.
Nebezpečím jsou, tak jako v minulosti vždy byla, politická hnutí s mesiášským posláním, usilující o budování „lepší a spravedlivější“ společnosti.
O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@mf.cz