Menu Zavřít

Čekání na středu

10. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Těžba hnědého uhlí

bitcoin_skoleni

PRAHA (foj) - Prodej Severočeských dolů a Sokolovské uhelné se rozeběhl na plné obrátky. Investoři, kteří se hodlají zúčastnit privatizace těžařských firem, musejí do středy 15. října předložit právnímu poradci, advokátní kanceláři CMC Cameron McKena, své nabídky. Týdeníku EURO to potvrdila mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová.
Odborníci upozorňují, že privatizační podmínky jsou vůči některým potenciálním zájemcům velice tvrdé. Tendru se může zúčastnit pouze společnost, která prokáže odbornou kvalifikaci a zkušenosti z provozování dolů, nebo obdobnou praxi alespoň u členů svého statutárního orgánu. Roční kapacita těžby musí přitom po dobu pěti let být vyšší než dva miliony tun uhlí.
„Dochází tak k paradoxním situacím, kdy zájemci, kteří se až doposud těžbou hnědého uhlí nezabývali, loví lidi v hnědouhelných společnostech. Osloveným nabízejí, že pokud se na dobu trvání tendru posadí do představenstva firmy, budou odměněni velkým finančním bonusem,“ sdělil týdeníku EURO jeden ze zájemců. Uchazeč navíc nesmí být kapitálově propojen s firmou (nebo ji vlastnit), která se zabývá těžbou, tranzitem nebo prodejem konkurenčního paliva, plynu či ropy.
Na základě těchto podmínek meziresortní privatizační komise vybere zájemce, které pustí do druhého kola tendru.
Již několik let o koupi státního podílu 55,4 procenta v Severočeských dolech usiluje společnost Appian Group, která ovládá Mosteckou uhelnou. Dobře informované zdroje týdeníku EURO potvrdily, že do tendru hodlá vstoupit i česko–slovenská investiční skupina Penta a J&T Banka.
V Sokolovské uhelné nabízí stát k prodeji padesát procent akcií firmy. Mezi uchazeči figuruje Metalimex a současný management firmy.
Jména nových majitelů dolů mají být známa do konce letošního roku. Na rozdíl od jiných privatizačních tendrů však státu nebude s prodejem pomáhat kromě právního poradce žádná specializovaná firma. „Pokud bude vláda něco potřebovat, tak si na některé drobné úkony někoho najme. Například na due diligence,“ potvrdila Krainová. Očekává, že hodnota takových zakázek se vejde do dvou milionů korun, a tudíž nebude zapotřebí vypsat standardní výběrové řízení.

  • Našli jste v článku chybu?