Menu Zavřít

Čekání na zázrak

4. 5. 2007
Autor: Euro.cz

Byl by to zázrak, dokázat někomu v Česku korupci

Už jsme to v posledních letech psali mnohokrát, ale stojí za to si základní fakta opět zopakovat. Švédská firma Saab prostě musela pro své stíhačky gripen nalézt zahraničního kupce, stůj co stůj, jinak jí hrozil bankrot. Zájemci o gripeny ale v 90. letech minulého století nebyli k mání. Situace byla o to horší, že výrobce v té době začala „zlobit“ i švédská armáda, do té doby jediný odběratel. Švédští generálové dali jasně najevo, že je k příliš objemné objednávce (přes dvě stě kusů) dotlačili politici a že by se docela rádi několika desítek letounů zbavili. Hodně to připomíná příběh českého Aera Vodochody a jeho letadel L-159.
V takové situaci dělají zoufalí manažeři zoufalé kroky. I v tak „korupčně čistém“ Švédsku. V kritické situaci se vedení Saabu rozhodlo požádat o pomoc se sháněním kupců na své stíhačky britskou zbrojovkou BAE Systems. Ta je přitom pověstná svou taktikou získávat zahraniční zakázky pomocí tučných provizí. Taktikou řekněme ne příliš etickou, zato ale velmi účinnou. Taktikou, která byla ještě před pár lety pro britské firmy obchodující v zahraničí zcela normální a dokonce i legální.
Lidé z BAE Systems se spojili s českým Omnipolem, napojeným na lidovecké vedení ministerstva obrany. Omnipol měl sice špatnou pověst z dob komunismu, ale také přístup k informacím a dobré kontakty na politiky a úředníky. Dá se říct, že na malér bylo zaděláno už v roce 1997. Korupci větřil skoro každý v oboru, prakticky nikdo ale nevěřil, že by se vůbec někdy podařilo někomu cokoli dokázat. A už vůbec ne „decision makerovi“ z Dejvic, který nikdy nic nepodepsal.
Gripeny na leasing od švédské armády už střeží i české nebe. Šlo o korupci? Po deseti letech od prvních česko-švédsko-britských kontaktů se do vyšetřování kauzy pustili experti britské, švédské, rakouské a české policie. Detektivové průběžně vypouštějí do médií důvěrné informace z pátrání a čekají na odezvu. Třeba někteří z podezřelých zpanikaří… Švédská televize před týdnem odvysílala „přiznání“ manažerů Saabu. Provize v Česku prý dosáhly tří miliard korun. Předseda představenstva společnosti Saab Marcus Wallenberg - mimochodem, jeden z nejvlivnějších a nejbohatších Švédů - navíc v rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi SvT uvedl, že „provize může být velmi opodstatněná v relaci k tomu, jakou práci agenti odvedli při sjednání kontraktu“.
Ano, pan Wallenberg má stoprocentní pravdu. Prodat gripeny do ciziny znamenalo zachránit Saab a stovky pracovních míst pro švédské experty. Wallenberg prostě jen řekl nahlas to, co každý, kdo jen trochu sleduje dění ve zbrojařském a leteckém průmyslu, už dlouho tušil. Provize prostě drží byznys v chodu. Všichni jsou spokojeni, manažeři dostanou vysoké odměny, politiky čeká znovuzvolení a daňový poplatník nemá o ničem ani tušení.
Malá odbočka: pokud by filozofii o provizích vyznávalo i české Aero Vodochody (a samozřejmě pokud by mělo dostatek hotovosti), mohly se cvičné letouny L-159 Alca prohánět už v několika zemích světa… Jenže Aero podle všeho dostatek hotovosti na dárečky zainteresovaným politikům a úředníkům nemá. Je to štěstí, nebo smůla?
Zpět ke gripenům. Manažeři Saabu současně se „šokujícím“ přiznáním o provizích v Česku naznačili v televizi SvT i svoji budoucí obrannou strategii. Pravděpodobně budou tvrdit, že Saab převedl několik stovek milionů švédských korun na své agenty v Česku (zmiňují se přitom tři jména - šéf Omnipolu Richard Háva, bývalý kanadský ministr financí Otto Jelínek a rakouský hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly), aniž by tušili cokoli špatného. Informační ředitelka koncernu Saab Helena Staalnertová prohlásila, že její firma neměla o tom, co se s penězi děje, vůbec žádný přehled. Dokažte jí opak!
Vyšetřování kauzy Gripen ale opravdu nabírá evropských dimenzí. Tento týden se mají v nizozemském Haagu sejít státní zástupci čtyř zainteresovaných států a probrat další strategii. Švédský prokurátor Christer van der Kwast prohlásil: „Navázali jsme spolupráci. Moje vyšetřování pokračuje velmi uspokojivě.“ Opravdu krásná představa: policie čtyř zemí Evropské unie potírá mezinárodní korupční chobotnici. Naše daně konečně slouží k něčemu chvályhodnému.
Jenže… Realita je trochu jiná. Alespoň v Česku určitě. Zatím tu neproběhla žádná razie. „Objekty zájmu“ i nadále zastávají vlivná místa v průmyslu, politice i exekutivě. Proč to neříct naplno - byl by to zázrak, dokázat někomu v Česku korupci v kauze Gripen. Nicméně alespoň noviny to čekání docela dobře živí.

  • Našli jste v článku chybu?