Loňský schodek obchodní bilance
Kdybychom loňský schodek obchodní bilance, představující v běžných cenách 119 miliard korun, vyjádřili ve stálých cenách roku 2000, bude to částka o 26,6 miliardy korun vyšší. Tuto kvantifikaci pozitivního dopadu cenového vývoje na loňský zahraniční obchod zveřejnil koncem minulého týdne Český statistický úřad (ČSÚ). Vyplývá z ní také, že meziroční růst dovozních a vývozních cen se loni postupně zmírňoval a v květnu (dovoz), respektive v srpnu (vývoz) se změnil v pokles. Klíčový okamžik nastal v únoru, kdy růst vývozních cen poprvé od března 1999 předstihl růst cen dovozních. S výjimkou dubna byly relace příznivé pro export ve všech měsících roku 2001. Pozitivní dopad cen na obchodní deficit postupně sílil, takže ve čtvrtém čtvrtletí představoval téměř patnáct miliard, zatímco v prvním čtvrtletí to byla jedna miliarda.
U vývozu byl pozitivní cenový efekt nejsilnější na začátku roku, poté slábl a ve druhé polovině roku se změnil v negativní. Vývoz v běžných cenách byl nakonec o 3,7 miliardy nižší než při přepočtu do stálých cen. O zlepšení zahraničně obchodního salda v běžných cenách se tedy zasloužily výlučně dovozní ceny. Dovoz v běžných cenách byl loni o 30,3 miliardy nižší než ve stálých cenách a rozhodly o tom závěrečné tři kvartály, v nichž se předchozí negativní působení dovozních cen změnilo v pozitivní.
Pokud jde o jednotlivé komoditní skupiny, rozhodující bylo snížení schodku v běžných cenách u hlavních nositelů deficitu – nerostných paliv, chemikálií a potravin. Například u ropy a ropných výrobků bylo pasivum v běžných cenách (59,3 miliardy korun) o 8,3 miliardy nižší než v cenách stálých. Příznivě se cenový vývoj projevoval i v dalších zbožových skupinách, ale například u klíčové vývozní položky – silničních vozidel (15,4 procenta) – snížil cenový vývoj aktivum v běžných cenách o 3,9 miliardy korun.