ECB nakupuje firemní dluhopisy, což tlačí jejich cenu vzhůru Dluhopisy evropských korporací
Evropská centrální banka (ECB) začala nakupovat kromě státních dluhopisů či hypotečních zástavních listů rovněž bonitní bondy evropských korporací. Podle zdrojů agentury Bloomberg nakoupila minulý týden za tři miliony eur dluhopisy francouzské firmy Engie, španělského telekomunikačního operátora Telefónica a italského pojišťovacího kolosu Generali. V reakci na záměry ECB klesly výnosy z dluhopisů hodnocených jako investiční na úroveň jednoho procenta, naopak jejich ceny výrazně vzrostly.
Euro radí: Uvolněná politika Evropské centrální banky může snížit výnosy u dluhopisů kvalitních firem ještě níže, což znamená, že jejich cena poroste. Ostatně loni v březnu byl průměrný výnos 0,93 procenta. V Japonsku si už dokonce půjčují firmy fakticky zadarmo, když Toyota Finance vydala krátkodobé dluhopisy s neuvěřitelným výnosem 0,001 procenta.
0,001%
Tesla Motors
Miliardář Ron Baron očekává, že Tesla Motors se do dvaceti let stane jednou z největších firem na světě. Budoucí hodnotu výrobce elektromobilů odhaduje na zhruba 700 miliard dolarů, což je oproti současnosti více než dvacetinásobek. Samotná Baronova společnost – Baron Capital Management – vlastní jedno procento akcií Tesly v hodnotě okolo 325 milionů dolarů. V reakci na Baronova slova vystřelily minulé úterý akcie společnosti, kterou založil technologický mág Elon Musk, o 6,2 procenta.
Euro radí: Pozorně sledujte prodejní výsledky Tesly a zejména pak objednávky na Model 3, který Musk plánuje uvést na trh. V roce 2018 chce Tesla vyrábět půl milionu elektromobilů, což je velmi ambiciózní cíl, jemuž investiční bankéři z Wall Street příliš nevěří.
Vývoj akcií Tesla Motors (pátek 3. 6. – středa 8. 6.)
Komodity
Po pěti letech zažívají komodity opět býčí trh a od svých lednových minim vzrostly podle ukazatele Bloomberg Commodity Index o více než dvacet procent. Cenám komodit pomáhají vzhůru problémy s produkcí, když těžbu ropy omezily požáry v Kanadě či stávka v Kuvajtu, ale nízké ceny v minulosti rovněž omezily těžbu suroviny z břidlic. Od dvanáctiletých minim z února se cena barelu lehké americké ropy zvýšila o devadesát procent na téměř 51 dolarů. Prudké deště pak zasáhly těžbu černého uhlí v Indonésii. Kromě toho cenám surovin včetně zlata pomohlo oslabení amerického dolaru. Investice do komodit v letošním roce přináší větší zisky než sázka na akcie, dluhopisy nebo měny. Oproti maximu z roku 2011 je ale cena komodit stále o padesát procent nižší.
Euro radí: Komodity ještě nemusejí mít vyhráno, protože omezení produkce u řady surovin není trvalé. „Stále si myslím, že v krátkodobém období mohou ceny spadnout. Dno by mohly najít během léta,“ komentoval současný růst Dominic Schnider, šéf komoditních trhů UBS Group. Letošním komoditním hitem může být podle expertů zinek.
Po pěti letech vládnou komoditám býci (vývoj cen komodit podle Bloomberg Commodity Index)
Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.
ZDROJ: Bloomberg
O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz