Menu Zavřít

Ceny rostou, je čas na úspory

3. 10. 2005
Autor: Euro.cz

Ceny energií rostou a není naděje, že by nabraly opačný směr. Nejen firmy ale i domácnosti bude čím dál víc zajímat třeba to, že výměnou zárovek za úsporné zářivky lze ušetřit až 80 procent elektřiny. Mnohem vyšší náklady na vytápění lze výrazně snížit dobrým zateplením budov nebo potlačit na minimum v takzvaných pasivních domech.

Ceny energií rostou a není naděje, že by nabraly opačný směr. Nejen firmy ale i domácnosti bude čím dál víc zajímat třeba to, že výměnou zárovek za úsporné zářivky lze ušetřit až 80 procent elektřiny. Mnohem vyšší náklady na vytápění lze výrazně snížit dobrým zateplením budov nebo potlačit na minimum v takzvaných pasivních domech.

Plyn výrazně podražil od tohoto měsíce, elektřina bude následovat od ledna. Ropa, která přímo či nepřímo určuje vývoj cen všech energií, vyšplhala v posledních měsících na světových trzích z původních čtyřiceti na více než šedesát dolarů za barel. Naděje na snížení její ceny na dřívější hodnotu je mizivá. Země vyvážející ropu, jež v rámci sdružení OPEC diktují ostatnímu světu dohodami o těžbě vysoké ceny této suroviny, se brání požadavkům na zvýšení produkce. Poptávka po ropě navíc roste. Hlavně díky ekonomickému boomu v Číně a dalších asijských zemích a v posledním období také kvůli momentálnímu nedostatku a malým zásobám ropných produktů v USA a v Evropě.

V Česku se zatím odrazil tento vývoj hlavně v cenách plynu. Pro velké odběratele podražil od začátku roku až o dvacet procent, mnohem víc než dosud ovšem platí od tohoto měsíce i menší firmy a domácnosti, pro něž dosud platí regulované ceny. Podnikatelé, kteří zemní plyn používají k vytápění větších prostor nebo při výrobě, se musí připravit rovněž na zhruba dvacetiprocentní zdražení. Domácnostem se zvýší platby za tuto energii zhruba o sedmnáct procent.

Největší odběratelé plynu - teplárny už avizovaly, že budou muset také výrazně zdražit dodávky dálkového tepla a je pravděpodobné, že to udělají už v této topné sezoně. Na neúměrný růst svých vstupů, konkrétně u smluvních dodávek zemního plynu, si stěžují nejen u antimonopolního úřadu, ale o pomoc při prověření smluvních cen již požádaly i Energetický regulační úřad.

U elektřiny se podle vývoje velkoobchodních cen předpokládá od ledna nárůst zhruba o deset procent, ale i tady se nakonec může - podobně jako u plynu - objevit vyšší než očekávané zdražení. Smluvní ceny závislé na dohodě s dodavatelem už budou platit pro všechny zákazníky včetně domácností.

Po ohlášeném zdražení plynu se už minulý měsíc v mnohých oblastech vyprázdnily sklady palivového dříví a rostoucí poptávka žene nahoru i ceny uhlí na topení. A teplárny, které trápí rostoucí ceny energetických surovin - plynu, uhlí i topných olejů -nepochybně zvýší ceny dálkového tepla už v této topné sezoně.

bitcoin_skoleni

Odborníci se shodují, že ceny energií porostou v Česku víc než inflace i v dalších letech. Proto radí: hledejte úspory všude, kde je to možné. Více než osmdesát procent nákladů na osvětlení lze třeba ušetřit výměnou klasických žárovek za úsporné zářivky. Mnohem vyšší částky se pochopitelně uspoří zateplení budovy: pokud zvolíte dostatečně efektivní způsob, může se spotřeba energie snížit na méně než polovinu. V takzvaném pasivním domě, stavěném s cílem maximálních úspor, dokonce stačí na provoz i příjemnou tepelnou pohodu jen desetina energie ve srovnání s klasickou stavbou.

Úspor, zejména ve firmách, lze ovšem dosáhnout i jinak - energeticky méně náročnou technologií nebo výměnou zařízení. Na tyto změny lze získat dotace z programů EU, o které je mimochodem i v Česku velký zájem. Nemalé rezervy podle zkušeností České energetické agentury často odhalí i energetický audit. A pro firemní zákazníky je tu ještě jedna možnost - pokud se jim zdá, že za elektřinu platí zbytečně mnoho, mohou vyměnit dodavatele. 

  • Našli jste v článku chybu?