Menu Zavřít

Cenzura v Rusku: Google maže nepohodlné výsledky vyhledávání

7. 2. 2019
Autor: Shawn Collins, Flickr.com (CC BY 2.0)

Ruská pobočka americké technologické společnosti Google údajně začala mazat výsledky vyhledávání stránek, které zakázal ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Firma sice nadále odmítá uznat oficiální seznam zakázaných stránek, neformálně ale většinu cenzurních požadavků plní, informoval dnes ruský deník Vědomosti.

Vyhledávač skutečně v posledních týdnech začal čistit vyhledávaný obsah od zakázaných stránek, potvrdil deníku zdroj v Roskomnadzoru. Podle něj Google odstranil z vyhledávače okolo 70 procent všech odkazů na stránky z oficiálního seznamu cenzurního úřadu. Všechny vyhledávače se mají tímto seznamem řídit od listopadu 2017, Google však dlouho toto nařízení odmítal respektovat.

Zástupce ruského Googlu odmítl věc oficiálně komentovat, zdroj deníku blízký Googlu však údajně potvrdil, že společnost nyní část odkazů skutečně maže. Podle něj se tak neděje automaticky - společnost pokaždé zkoumá důvody, na jejichž základě se ta či ona stránka na cenzurním seznamu ocitla. Zdroj dodává, že na rozdíl od ruských vyhledávačů, včetně nejrozšířenějšího Yandexu, Google v Rusku nadále nerespektuje seznam zakázaných stránek jako celek. Namísto toho prý Roskomnadzor posílá Googlu každý den čerstvý seznam zakázaných zdrojů informací.


Rudé vymývání mozků. Studentka popsala armádní výcvik v Číně

Povinný vojenský výcvik čínských studentů, ilustrační foto


To potvrdil i zdroj v Roskomnadzoru, podle nějž je pro tento úřad důležité, že se Google seznamu podřídil neformálně a že odkazy z vyhledávače doopravdy odstraňuje. „Zahájili jsme s Googlem konstruktivní dialog. V současné době nám tento dialog vyhovuje,“ řekl tiskový mluvčí Roskomnadzoru Vadim Ampelonskij.

MM25_AI

Společnost Google loni po protestech svých zaměstnanců odložila spuštění čínské veze svého vyhledávače. Některá média uváděla, že firma tajně pracovala na cenzurované verzi, která by splnila požadavky čínských úřadů. Google čínský trh opustil v roce 2010 právě proto, že odmítl vyhledávání na žádost čínské strany cenzurovat.

Dále čtěte:

Facebook jako arbitr projevu. Jeho pravidla pro kontrolu obsahu mají řadu slabin

Proti ruské homofobii: gayům a lesbám mají pomoct youtubeři

Google zvýšil aktivitu ve Washingtonu. Na lobbing dal loni rekordních 21 milionů dolarů

  • Našli jste v článku chybu?