V dobách, kdy pivovary neměly takové možnosti jako dnes a dřevěnými sudy zásobovaly pouze výčepy s chlazenými sklepy, byl výčepní tím, kdo do láhví s keramickým patentním uzávěrem točil pivo z kohoutů a prodával je dál.
A nyní se hospodští této úlohy ujímají znovu. V době zavřených restaurací a zákazu pití alkoholu na veřejnosti se láhve, pravda, už jen z polyethylentereftalátu (PET), stávají zachránkyněmi nepřístupných výčepů. Jak popisuje jeden z teplických výčepních, kam se během svých craftových toulek v minulém týdnu vydal týdeník Euro, řada zákazníků neumí s odneseným pivem dobře zacházet. „Pak za mnou chodí, že prý jsem jim prodal špatné pivo, protože už druhý den smrdělo. A přitom si jenom nevyfoukli vzduch z načaté láhve,“ kroutí hlavou hospodský. I proto přinášíme základní návod, jak se k pivu stočenému z výčepu chovat.
Tři kroky
Zaprvé je třeba mít na paměti, že i když restaurace mají stejné PET láhve jako minipivovary, pivo uvnitř je v naprosto rozdílné kondici. Zatímco v hospodách před stočením projde celým výčepním procesem a je velmi pravděpodobné, že se na této cestě někde potká - třeba v samotné láhvi - se vzduchem nebo nějakou nečistotou, stáčecí zařízení v pivovarech takové karamboly téměř stoprocentně odbourávají. I proto pivo přímo z výrobny vydrží v PET láhvi i několik týdnů, zatímco s tím načepovaným - byť přes speciální ventil - je třeba nakládat mnohem rychleji a vypít ho ideálně v řádu hodin.
Druhá důležitá věc: pokud se člověk rozhodne napít a zbytek nechat na druhý den, je nutné láhev dobře zmáčknout a vytlačit z ní přebytečný vzduch. Bez toho začne pivo pracovat a je po zážitku, obsah láhve se rychle zkazí, a i když je to smutné, velmi často je třeba takto zasažené pivo vylít. Je to přesně ta chyba, na kterou o pár řádků výše naráží teplický výčepní.
Třetí a možná vůbec nejzásadnější podmínkou je, že po celou dobu by mělo být načepované pivo v chladu lednice. Není jej možné skladovat v pokojové teplotě a pak pár desítek minut před vypitím zchladit. Na to prostě manželky či partnerky připravte. Bez místa v lednici se kvalitního pivního zážitku nikdo nedočká.
Bioplyn z prazdroje
Specialitu představují nefiltrovaná piva, která nejsou tolik stálá a exspirují mnohem rychleji než jejich „čisté“ varianty.
V průběhu října byl třeba v rámci programu Volba sládků na pípách nefiltrovaný Pilsner Urquell. Aby jej hospodští v této době vůbec čepovali, pivovar jim pivo prodával o 30 procent levněji než obvykle.
A co s hektolitry Prazdroje, které se nepodařilo udat? „Zbytek vzhledem k jeho krátké trvanlivosti budeme nejspíše nuceni ekologicky zlikvidovat. V takovém případě je pivo určené k likvidaci smícháno s odpadní vodou a následně putuje do čistírny odpadních vod, kde je z něj vyráběn bioplyn,“ reaguje Zdeněk Kovář, mluvčí Plzeňského Prazdroje.
O autorovi| ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz