Indie
Lokální výpadky elektřiny k Indii patří. Zažili je zahraniční delegace v průběhu svých oficiálních jednání a loni na podzim například i Michael Schumacher. Na jeho tiskové konferenci uspořádané při příležitosti Velké ceny Indie se celá místnost ponořila na chvíli do tmy.
Minulý týden však výpadek elektřiny paralyzoval půlku země. Šlo o nejrozsáhlejší blackout za posledních deset let. Kromě hlavního města Dillí bylo postiženo devatenáct indických států z celkových osmadvaceti. Indii ovládl chaos. Nefungovala doprava, v dolech uvízly stovky horníků, nemocnice musely nastartovat záložní generátory. Život se sice posléze vrátil do normálu, nicméně Indie počítá obrovské ekonomické ztráty. A také ztráty na imagi.
Indie je vnímána jako dynamicky se rozvíjející země s obrovským potenciálem hospodářského růstu a možných investic. Často je také srovnávána s Čínou. Jak však dokazuje i poslední selhání, prozatím tento boj prohrává. A právě tamní energetický systém je jednou z příčin pomalejšího rozvoje. Instalovaný výkon Indie je několikanásobně nižší než ten čínský. Největší zradou je zastaralá infrastruktura a špatný management. A zatímco totalitní Čína staví bez jakýchkoli skrupulí další elektrárny včetně jaderných, Indie nad nimi demokraticky diskutuje.
Narůstajícím problémem je i nehospodárnost využívání energií. Zřejmě ta totiž nejvíce přispěla k poslední krizi. Energetická náročnost Indie je přibližně dvaapůlkrát vyšší než světový průměr a pětkrát větší než v zemích Evropské unie. Za zmínku stojí také fakt, že v Indii i dnes žije odhadem 400 milionů lidí bez přístupu k elektrické energii. Ti na rozdíl od bohatších spoluobčanů měli minulý týden výhodu, tedy pokud zrovna nechtěli jet metrem.