Menu Zavřít

Černé dědictví Setuzy

29. 10. 2013
Autor: Euro.cz

KAUZA Podvody, privatizace a následný rozprodej někdejších Severočeských tukových závodů čili Setuzy jsou pro český kapitalismus cejchem, kterého se jen tak nezbaví. Peníze, které se v ústecké chemičce za dvě uplynulé dekády protočily, jsou pořád někde v oběhu a jejich vliv budeme cítit ještě dlouho. Také proto má smysl si tuto černou historii stále připomínat, byť to pro její složitost není vůbec jednoduché. Setuza vznikla už v polovině 19. století (tehdy ale jako firma místního řezníka a uzenáře jménem Schicht) a zakrátko se stala celoevropským hráčem v tukovém průmyslu. Svou velikost si udržela dokonce i přes zestátnění a 40 let centralizované ekonomiky. Co ji ale spolehlivě dostalo na kolena, byl divoký kapitalismus.

Firmu v roce 1998 ovládala IPB skrz obrovské úvěry a majetkový podíl ve firmě Českomoravská finanční a leasingová. V té měl podíl i fotbalový boss z Drnovic Jan Gottwald, který od něj někdy koncem 90. let odkoupil podnikatel Tomáš Pitr, s největší pravděpodobností s Františkem Mrázkem v pozadí.

Vznikla neskutečně propletená struktura firem, kdy se společnosti vlastnily navzájem. Od pádu IPB to ale se Setuzou šlo postupně z kopce. Ministr zemědělství Jaroslav Palas sice v roce 2005 ještě prodal Pitrovi třetinový balík akcií, aniž by se obtěžoval o tom říct vládě, nicméně už o rok později byl Mrázek zastřelen, Pitr uprchl do Švýcarska a na Setuzu byla uvalena exekuce kvůli čtyřmiliardovému dluhu vůči státu.

Tehdy na scénu přichází Petr Sisák, tajemný miliardář známý z kauz litoměřických fondů a pravomocně odsouzený za tunelování První slezské banky. Setuzu sice musí zachránit Kellnerova PPF, nicméně během několika měsíců z Ústí velmi prozíravě vycouvá, aby se definitivním vládcem společnosti nakonec stala skupina Via Chem Group. Není jasné, jak velký podíl v ní doopravdy Sisák měl, jako ve většině jeho obchodů jej zastupoval právník Ivo Hala. Pokud si pomůžeme výpověďmi finančníka Miroslava Babeje-Kmece, který stál u zrodu odkoupení Setuzy a byl několik let jeho partnerem, pak Sisák ovládal polovinu Via Chemu a následně celou skupinu násilně převzal.

A bohatě na tom vydělal díky téměř chirurgicky přesně provedenému konkurzu. V roce 2010 Setuza, nyní přejmenovaná na STZ, krachuje.

Klíčové společnosti jsou z ní ale vyvedeny, především Lukana Oil, Lisovna Ústí a STZ Development. Ty potom za částku okolo miliardy korun kupuje švýcarský koncern Glencore.

Z výtěžku se uspokojily především pohledávky bank, jmenovitě J&T, PPF banky a slovinské NLB. Přibližně 100 milionů získala Pitrova teplárna Energy, zbytek získal Via Chem, kterému ještě zůstala chemička Spolchemie.

bitcoin_skoleni

Nebylo to ale dost, aby firma mohla vyplatit dluhopisy nakoupené radnicemi Prahy 6, Prahy 10 a města Sokolov od společnosti Key Investments. Ty nyní zoufale řeší, jak získat desítky až stovky investovaných milionů zpět.

Jak se zdá, dědictví Setuzy tady s námi bude ještě dlouho.

  • Našli jste v článku chybu?