O velikosti a slávě vinařství na Pyrenejském poloostrově není třeba pochybovat. Obě tam ležící země patří co do kvality ke světové špičce, Španělsko navíc i podle množství produkce a rozlohy vinic. S Itálií a Francií tvoří triumvirát zemí s největší plochou vinohradů a výrobou vína.
Španělské vinařské oblasti patří k veleznámým především díky vínům červeným. Po dlouhý čas plnila funkci reprezentanta země oblast Rioja, jediná, která nese nejvyšší označení kvality DOCa (Denominaciones de Origin Calificada). Kromě ní však do pozornosti milovníků dobrého vína stále důrazněji pronikají jména jako Ribera del Duero, Galicia nebo Yecla, a v poslední době i Cigales.
Španělská vína se mezi ostatní světovou nabídkou vyznačují jistým prvkem originality až možná tajemnosti. Jsou to především zvláštní, jinde málo pěstované odrůdy, mezi něž patří Tinta del Pais neboli Tempranillo či Grenache, po španělsku Garnacha. Samozřejmě se zde pěstují a v kombinaci s domácími používají i tradiční odrůdy francouzské – cabernety a merlot.
Jednou z těch, které importují španělská vína na český trh, je břeclavská společnost Vinicola. Z původně malého subjektu, jež se na trh v roce 1997 uvedl jedinou položkou, slovenskými víny Movino, se vyprofilovala v podnik, jež pracuje s vinařskou produkcí z deseti zemí. Mezi nimi je vedle Chile, JAR, Bulharska a Nového Zélandu i Španělsko.
Aby uspěli v poměrně silné konkurenci, vsadili Břeclavští na jednu kartu. Je jí společnost Matarromara Group, která vlastní pět sklepů ve význačných vinařských oblastech Španělska. Produkce skupiny nabízí dostatečnou šíři sortimentu v odpovídající kvalitě, aby se z ní dala vybrat vína, jež i při poměrně značné nabídce zpoza Pyrenejí mají šanci uspět. Vína byla vybrána ze dvou míst s ohledem na význam oblasti a také na jedinečnost nabídky. Prvé je málo známá značka z věhlasné lokality, druhé potom představuje oblast ne až tak známou, ale díky své poloze vedle Ribera del Duero a pro podobné podmínky s ní i velice nadějnou, oblast Cigales. Právě jí je předpovídána veliká budoucnost.
Valdelosfrailes Tinto 2002, Cigales DO. Intenzivní barva, brilantně čirá a plná rozverných pablesků. Hluboký buket, v němž se vedle vanilkovo- kouřových stop dřeva výrazně prosazuje tmavé ovoce a hroznovitý part. Chuť, v úvodu patrně po ovoci, je vzápětí objata dřevem a hořčinkou, ovšem vzápětí, těsně před odezněním, se rovná a kulatí. Dřevo není násilníkem který by chuť opanoval, jen podtrhuje a obohacuje ovocitý výraz, dává mu další rozměr.
Tinto Crianza 2000 Matarromera Ribera del Duero DO. Temná barva, v jejíž hloubi probleskuje brilantní jiskření. Buket nabízí v prvním plánu známou změť živočišných vůní selského dvora. Za ním se řadí tóny vyzrálého ovoce, v závěru podložené vanilkovo- tříslovinným nádechem dřeva. Obsažná chuť, plná ovocitých tónů, je v závěru opanována stále ještě výrazným projevem dřeva a taninů. I když se v čase po otevření velmi bystře rovná a uhlazuje, zcela jistě má svá nejlepší léta ještě před sebou.