CUKROVAR V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ Moravská obec Čelechovice na Hané, ležící přibližně pět kilometrů severně od Prostějova, má jeden velký problém. Místní cukrovar, který kdysi pomohl k rozvoji celého kraje, je dnes v troskách a hrozí jeho zřícení. Čelechovický cukrovar leží přímo v centru obce a tvoří ho několik budov.
CUKROVAR V ČELECHOVICÍCH NA HANÉ
Moravská obec Čelechovice na Hané, ležící přibližně pět kilometrů severně od Prostějova, má jeden velký problém. Místní cukrovar, který kdysi pomohl k rozvoji celého kraje, je dnes v troskách a hrozí jeho zřícení.
Čelechovický cukrovar leží přímo v centru obce a tvoří ho několik budov. Nejvýraznější je původní výrobní objekt, postavený v polovině 19. století.
K němu je připojený bývalý sklad cukru a další nižší stavby. Ve výklenku jedné z nich je pak umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, která je od roku 1958 kulturní památkou.
Samotný cukrovar státem chráněný není a v současné době se nachází takřka ve zříceninách. Omítka se odlupuje, do střechy zatéká, rozpadají se komíny, římsy i stropy. Na dvoře objektu navíc před časem vznikla černá skládka.
Starostka obce Jarmila Stawaritschová ale jen bezradně krčí rameny. Areál vlastní společnost Blondy-Group, která se roku 2004 ocitla v konkurzu. Z něj se dostala teprve letos a cukrovar tedy konečně může změnit majitele. Bude-li ovšem vážný zájemce.
MORAVSKÝ STAŘÍK
Cukrovar v Čelechovicích má velmi bohatou historii. Založil ho již roku 1839 belgický šlechtic Filip Ludvík ze Saint-Genois a spolu s cukrovary v Kostelním Vydří a v Hluchově patří k nejstarším na Moravě.
V rukou Filipových potomků byl až do roku 1888, kdy ho získala akciová společnost César, Zappezauer a Haas se sídlem v Brně. Od ní ho pak koncem 19. století koupila vídeňská bankovní firma Müller von Aichtolz und Co.
Podnik se sice rychle rozrůstal, rolníci z Čelechovic ale vídeňské vedení nesli nelibě. Uvažovali dokonce o vybudování vlastního „českého“ cukrovaru, nakonec se jim ale roku 1901 podařilo původní podnik za téměř 1,5 milionu korun vykoupit. Ještě tentýž rok pak založili „Akciovou společnost rolnického cukrovaru v Čelechovicích“, která objekt vlastnila až do konce druhé světové války.
V KOLOTOČI ZMĚN
Od roku 1941 byl čelechovický cukrovar spojen s cukrovarem v Drahanovicích. Roku 1946 ale ministerstvo výživy fúzi zrušilo a podniky byly pak znárodněny samostatně.
Čelechovický závod spadal nějaký čas pod Severomoravské cukrovary se sídlem v Olomouci. Roku 1960 se však stal součástí Jihomoravských cukrovarů Uherské Hradiště, pod kterými zůstal až do svého zrušení v roce 1982.
Po roce 1989 ho získala brněnská společnost Blondy-Group, roku 2004 se ale dostala do konkurzu a objekt osiřel. Nyní má šanci na nové využití, starostka Stawaritschová je však opatrná. Zájemců už prý bylo několik, žádný ale zatím stavbu nekoupil.
| POPIS OBJEKTU název Cukrovar Čelechovice místo Čelechovice na Hané kraj Olomoucký lokace střed obce typ cukrovar stav zchátralý využití žádné kulturní památka ne vlastník Blondy-Group, a. s. |
**