Češi hradí dluhy nejrychleji za šest let. V letošním prvním pololetí vzrostla průměrná částka, kterou čeští dlužníci věřitelům hradí, o 22 procent. Důvodem je zlepšující se finanční situace, problémem zůstávají nedobytné pohledávky chronických dlužníků. Z jednotlivých regionů si proti loňsku výrazně polepšila Vysočina. Nejhůře splácejí lidé z Ústeckého kraje, vyplývá ze statistik inkasní agentury EOS KSI.
Od roku 2014 roste průměrná částka, kterou dlužníci posílají na úhradu dluhů ze svých příjmů. V prvním pololetí 2019 to je 2700 Kč, čímž narostla o 40 procent proti průměru předešlých pěti let. „Na zvýšení částky se mimo jiné podepisuje hospodářská situace a navyšování mezd v českých domácnostech,“ uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel. Upozornil na prohlubující se rozdíl mezi ženskými a mužskými dlužníky. Mužům se daří splácet o 600 korun více.
Proti předchozímu roku se zlepšila také disciplína při splácení. Splátkové kalendáře dodržuje meziročně o 12 procent dlužníků více. Naopak ve sjednávání splátkových kalendářů jsou dlužníci obezřetnější, jejich počet se meziročně snížil o desetinu. „Větší snaha řešit závazky v mimosoudní fázi je důsledkem lepší platební morálky u sjednaných splátkových dohod, nicméně nižší ochota sjednávat splátkovou dohodu ukazuje na limity, kterým někteří dlužníci čelí. Vidíme za tím tedy spíše platební neschopnost než platební nevoli. Kdo měl v této ekonomicky přívětivé době snahu začít řešit své dluhy, ten už v tomto směru začal nějaké kroky podnikat,“ uvedl Vachel.
Výrazné rozdíly ve splácení jsou mezi regiony. Mezi kraji s nejvyšší průměrnou splátkou jsou Vysočina (3777 Kč) a Zlínský kraj (3749 Kč). „Konkrétně u Vysočiny došlo k překvapivému skoku. Za rok 2018 měla vůbec nejhorší platební morálku, nyní patří mezi top regiony s Prahou a Pardubickým krajem,“ upozornil Vachel. Naopak nejpomaleji dlužníci splácí v Ústeckém kraji (1767 Kč).
Dále čtěte: