Menu Zavřít

Češi jsou opatrní

20. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Zájem o investování roste

Počet obchodníků s cennými papíry v tuzemsku rok od roku klesá. Proti proudu se rozhodla jít společnost Proventus Finance. Ta získala licenci obchodníka s cennými papíry teprve loni a po půlroční ověřovacím provozu začala útočit na trh. O strategii firmy a prognózách vývoje kapitálových trhů týdeník EURO hovořil s jejím zakladatelem a generálním ředitelem Václavem Mikulcem.

EURO: Proč jste se rozhodl vstoupit do odvětví, které jiné firmy opouštějí?
MIKULEC: V době, kdy jsme uvažovali o investování, se trh cenných papírů zmítal ve velkých těžkostech. Spolu s našimi obchodními partnery a známými jsme těžko hledali společnost, které bychom svěřili naše peníze. Averze k riziku a potenciál, který jsme viděli díky poptávce na trhu, byly prvotní impulsy k rozhodnutí podnikat v oblasti správy majetku.

EURO: Ve svých reklamních materiálech argumentujete vysokým - až 34procentním ročním - zhodnocením svěřených peněz. Nebojíte se, že v honbě za výnosy dopadnete stejně jako před třemi lety zkrachovalý Private Investors?
MIKULEC: Výnosnost našich produktů se pohybuje podle zvolené strategie od čtyř do 34 procent. Klient si nevybírá jeden produkt, ale kombinaci, které mu umožňuje namíchání strategie vyhovující jeho požadavkům na výnosnost, míru rizika a dobu trvání investice. Náš přístup ke zhodnocování klientských peněz bych označil spíše jako dlouhodobý a konzervativní. Svědčí o tom koneckonců i to, že přes osmdesát procent klientských peněz je uloženo v konzervativních produktech s nízkou mírou rizika a výnosností kolem šesti procent ročně.

EURO: Výkonným ředitelem Proventus Finance je Petr Hrdý, člověk spjatý s již zmiňovanými Private Investors. Proč jste na něj vsadili?
MIKULEC: Petr Hrdý byl řadovým zaměstnancem Private Investors. Nikdy nebyl spjat s vedením ani s rozhodnutími, která vedla ke krachu firmy. Sám byl jako ostatní zaměstnanci poškozen. Není možné šmahem odmítat desítky zaměstnanců jako nedůvěryhodné a házet je do jednoho pytle s managementem. O tom, že zaměstnanci této společnosti byli vždy ve finančním světě považováni za zkušené profesionály, svědčí, že řada z nich dnes pracuje ve vedoucích funkcích bank a jiných finančních institucí. Jeho profesionalitu a odbornou způsobilost považuji spíše za výhodu. Jeho zkušenosti nám pomohly nastavit kontrolní a bezpečností mechanismy tak, abychom minimalizovali riziko ze zkratového jednání kteréhokoliv člena společnosti. Díky tomu máme jeden z nejpropracovanějších mechanismu kontroly a na jeho fungování jsme patřičně hrdí.

EURO: Myslíte, že podobné pády obchodníků s cennými papíry jsou v současnosti vyloučené?
MIKULEC: Nechtěl bych tvrdit, že pády obchodníků jsou úplně vyloučené. Na našem trhu se stále pohybuje několik firem, jejichž obchodní strategii považuji za riskantní. Z naší zkušenosti ovšem musím říct, že přístup Komise pro cenné papíry (KCP) se v poslední době výrazně zprofesionalizoval a nároky, které Komise klade na nově licencované společnosti jsou nesrovnatelně přísnější a tvrdší, než tomu bylo v době, kdy získávala licenci většina konkurence. Nevím, jestli je KCP stejně důsledná ke všem společnostem, nebo více kontroluje nově vzniklé. Pravdou ale je, že naše obchodování a odborné postupy prověřila od získaní licence opakovaně, a rozhodně nemohu říci, že by tyto kontroly byly povrchní, jak se tomu možná stávalo v minulosti.

EURO: Češi jsou k akciím a správě portfolií velmi nedůvěřiví, jak je chcete přesvědčit, aby s vámi investovali?
MIKULEC: Neřekl bych, že Češi jsou ke správě portfolia nebo akciím nedůvěřiví, naopak tuto službu vyhledávají, jen jsou opatrní, které společnosti prostředky svěří. Kapitálové trhy dnes nedosahují zdaleka úrovně přemrštěného a šíleného růstu v letech 1999-2000, tím je i méně falešného optimismu a nereálných očekávání. Současný investor dává větší důraz na bezpečí a na své investiční cíle se dívá střízlivě a s rozumem.

WT100

EURO: Americká ekonomika prudce roste, jaký to podle vás bude mít dopad na kapitálové trhy, na jaké výnosy se letos investoři mohou těšit?
MIKULEC: Akciové trhy mají tendenci předbíhat ekonomický vývoj o tři až šest měsíců. Výkon americké ekonomiky v prvním čtvrtletí je tedy již vyjádřen v cenách akcií. Raketový růst ze třetího čtvrtletí, kdy tamní ekonomika vzrostla o 8,2 procenta, se zřejmě nebude opakovat. V první polovině roku zůstanou úrokové sazby na stávající úrovni, a proto očekáváme, že akciové trhy budou i nadále růst. Klíčovým momentem budou listopadové prezidentské volby. Historické údaje dokazují, že volební roky jsou pro akcie pozitivní. Akciové trhy by tudíž měly podle všeobecných očekávání analytiků letos druhým rokem po sobě růst. Náš opatrný odhad vzestupu akciových indexů pro rok 2004 se pohybuje na horní hranici jednociferných hodnot.

  • Našli jste v článku chybu?