Co si myslí zaměstnanci tzv. východních zemí EU o liberalizaci pracovního trhu, která odstartovala 1. května 2011? Trenkwalder, poskytovatel personálních služeb, zjišťoval odpověď mezi lidmi hledajícími zaměstnání ze Slovenska (SK), České republiky (CZ), Slovinska (SI) a Maďarska (HU).
Foto: Profimedia.cz
Celkem 6 629 uchazečů o zaměstnání (většinou šlo o německy mluvící a kvalifikované pracovníky) se vyjadřovalo k představám a očekáváním, které souvisejí s možnosti práce v Rakousku, Německu, švýcarsku a Lichtenštejnsku.
Hlavní výsledky studie, které se zúčastnilo přes šest a půl tisíce respondentů z České republiky, Slovenska, Slovinska a Maďarska jsou:
• dvě třetiny českých respondentů by podle průzkumu šlo rádo pracovat do zahraničí,
• pro práci v zahraničí je hlavní motivací perspektiva výdělku a kariéry,
• Češi mají největší zájem o práci v Německu, respondenti z ostatních zemí však preferují spíše Rakousko.
Od 1. května, 2011 platí v Evropské unii svoboda pohybu pracovní síly. Pracující z Maďarska, Slovenska, Slovinska, České republiky, Polska, Estonska, Lotyšska a Litvy se mohou ucházet o práci bez pracovního povolení či povolení k pobytu.
Lidé jsou připraveni na změnu
Průzkum ukazuje, že velké množství dotázaných připouští, že by šli v průběhu následujících 12 měsíců pracovat do jiné země (SK 85 % - CZ 67 % - SI 76 % - HU 89 %). Atraktivním pracovním trhem jsou především německy mluvící země. Nejoblíbenější destinaci je pro většinu z respondentů Rakousko. V blízké budoucnosti si budou hledat uplatnění na rakouském trhu uchazeči ze Slovenska (87 %), Slovinska (85 %) a Maďarska (82 %). U Čechů, kteří se v tomto ohledu vymykají preferencím uchazečů z okolních zemí, je centrem zájmu Německo (73 %) a až za ním následuje Rakousko (65 %).
“Vysoký zájem dotázaných nás překvapil. Skutečnost, že firmy ze „západních“ zemí zatím poskytly malou podporu v organizačních opatřeních, která mají pomoci zahraničním zájemcům, by mohla do určité míry utlumit jejich euforii. Přesto předpokládáme, že mnoho odborníků bude hledat zaměstnání, aby podpořili svou kariéru v Rakousku. Brzy uvidíme, jestli je rakouský trh práce dobře připravený přijmout tyto kvalifikované uchazeče od našich východních sousedů,” hodnotí průzkum Mag. Irmgard Prosinger, prokuristka společnosti Trenkwalder International AG.
Hlavní motivace k práci v zahraničí
šance na lepší plat je hlavním důvodem k přestěhování do jiné země pro respondenty ze všech čtyř států (SK 89% - CZ 83% - SI 86% - HU 88%). Jako důležitý vedlejší motivační faktor byly uváděny i lepší vyhlídky na slibnou kariéru (SK 33 % - CZ 32% - SI 61% - HU 48%). Uchazeči o zaměstnání, hlavně z České republiky, považují za velice důležité získání životních a pracovních zkušenosti v zahraničí jako předpoklad pro lepší pracovní příležitost ve své zemi (SK 37% - CZ 61% - SI 39% - HU 38%).
Ohledně délky plánovaného pobytu v zahraničí, většina uchazečů, a hlavně ti ze Slovinska, hledá dlouhodobější pobyty - pěti a víceleté (SK 33% - CZ 20% - SI 52% - HU 19%). Možnost trvalé změny pobytu je vyhledávána nejvíce Maďary (SK 10.% - CZ 15% - SI 18% - HU 24%). Pobyt v zahraničí by byl úplně novou zkušeností pro většinu respondentů. Převážná část respondentů nemá žádnou předchozí zkušenost s prací v jiné zemi EU Doposud nejzkušenějšími pracovníky byli uchazeči ze Slovenska, z nichž jedna třetina již pracovala v zahraničí.
O nové legislativní úpravě mají lidé stále málo informací
Při průzkumu úrovně znalostí legislativních změn, které souvisejí s liberalizací pracovního trhu, se ukázalo, že pouze menšina uchazečů je dostatečně informována (SK 24% - CZ 17% - SI 13%). Pouze v Maďarsku se většina uchazečů považuje za dobře informované (59%).
Fakt, že i přes volný pohyb pracovních síl, je v německy mluvících zemích požadováno pro odborné vzdělání formální státní uznání, je znám jen malé části respondentů (SK 40% - CZ 26% - SI 21%). Pro maďarské občany platí už několik let speciální ujednání, podle kterého se uděluje uznání odborného vzdělání automaticky. Proto mezi nimi nebyl na toto téma dělán průzkum.
Odborník, flexibilní, hledá …
Uchazeči na pohovorech obojího pohlaví mají dobré vzdělání, odbornou úroveň a profesní kvalifikaci. V průzkumu šlo většinou o muže. Velké procento uchazečů má vysokoškolské vzdělání (SK 56% - CZ 40% - SI 34% - HU 52%). Mnoho uchazečů má rovněž vzdělání zakončeno maturitou nebo odbornými zkouškami. Mezi uchazeči převládá odborné zaměření na oblast obchodu, technickou a IT (SK 46% - CZ 48% - SI 79% - HU 59%). K dobrým odborným předpokladům se připojuje i jazyková způsobilost. Většina uchazečů má dobrou až výbornou znalost němčiny (SK 70% - CZ 72% - SI 86% - HU 81%).
Na otázku, proč by měli uspět před místními uchazeči na německy hovořícím trhu, odpověděli s přesvědčením, že nabízí to, co místní nemohou nabídnout. Většina z nich ovšem také věří, že zaměstnavatele přesvědčí nižší náklady . Platí to i přesto, že toto je s přihlédnutím na ustanovení o rovnosti platů nesprávný závěr.