Menu Zavřít

Češi stále kryptoměnám nevěří. Nemají dostatečné znalosti a bojí se jejich rizikovosti, ukázal průzkum

19. 10. 2022
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Ačkoliv investuje zhruba třetina všech Čechů, kteří používají internet, pouze 14 procent z nich nakupuje také kryptoměny

  • Podle výzkumu společnosti Coinmate mají zdejší spotřebitelé vůči internetovým měnám stále předsudky a nedostatečně se v tomto odvětví vzdělávají

  • Velkým problémem jsou i nedůvěryhodné firmy, jež investorům často nabízí velmi rizikové projekty

Česká populace je vůči obchodování s kryptoměnami nadále skeptická a většinou je nevnímá jako vhodnou dlouhodobou investici. Vyplývá to z průzkumu trhu, který si prostřednictvím agentury Behavio nechala vypracovat tuzemská kryptoměnová burza Coinmate. Výsledky zároveň ukazují, že velká část obyvatel má o bitcoinu a dalších alternativních platformách poměrně málo informací. Ačkoliv totiž třetina české internetové populace investuje, pouhých 14 procent z nich zkouší své štěstí právě i v oblasti kryptoměn.

To ostatně potvrzuje také zakladatel a ředitel Coinmate Roman Valihrach: „Češi si kryptoměny stále spojují spíše s rychlým zbohatnutím či proděláním. Nevěří, že by v nich mohli shromažďovat finance jako prevenci proti inflaci nebo spořit na spokojený život v důchodu. Zároveň se obávají negativních predikcí ohledně budoucího zhodnocení kapitálu. Tyto předsudky ovšem podle nás i podle dat z výzkumu pramení z nedostatečné informovanosti.“

Studovat kryptoměny nikdo moc nechce

Podle výsledků výzkumu se až 30 procent investujících Čechů nedokáže orientovat na trhu s kryptoměnami natolik, aby do nich dokázali vložit peníze ve vhodnou dobu. Aktiva chtějí pořídit za výhodnou cenu, přitom ale fungování trhů příliš nerozumí. Ačkoliv tedy až 82 procent investorů čeká na vhodnou příležitost, jen čtvrtina z nich dění na trhu monitoruje. To je podle Coinmate poměrně paradoxní.

Hackerům (a Kim Čong-unovi) se zalíbily kryptoměny. Od ledna z nich ukradli téměř dvě miliardy dolarů, láká je hlavně ethereum
Přečtěte si také:

Hackerům (a Kim Čong-unovi) se zalíbily kryptoměny. Od ledna z nich ukradli téměř dvě miliardy dolarů, láká je hlavně ethereum

Problematická je pak i skutečnost, že lidé většinou nejsou ochotni věnovat svůj čas vzdělání, které by jim pomohlo tomuto specifickému odvětví porozumět. Zároveň až příliš často doufají, že k dobré koupi přijdou bez předchozího získávání potřebných informací, kvůli čemuž mnohdy poslouchají neodborné a neprofesionální rady. Pro správné načasování investice je přitom nutné pravidelně sledovat vývoj kryptoměn na trzích, nebo tyto informace přebírat od důvěryhodných analytiků.

Z výzkumu rovněž vyplynulo, že zhruba každý třetí investor nedokáže určit, kterému kryptu lze věřit a kterému naopak ne. „Lidé jsou náchylní přiklánět se k fámám pramenícím z neodborného pohledu na věc. Velkou roli v tom mohou hrát sociální sítě a influenceři. Ti mnohdy propagují jednotlivé projekty na základě placené spolupráce, nikoliv kvůli reálným doporučením. Investoři pak mají tendenci činit unáhlená rozhodnutí a své finance směřují do nevhodných projektů,“ tvrdí František Vinopal, který je v Coinmate vedoucím týmu pro analýzu rizik.

bitcoin školení listopad 24

Češi požadují důvěryhodnou platformu

Pro 92 procent potenciálních českých investorů je zcela zásadní právě důvěra v investiční platformu, v čemž hrají velkou roli i útoky hackerů. Ty nejsou rozhodně ničím neobvyklým. Ukázal to ostatně například letošní srpen, kdy jen za prvních pět kalendářních dnů vyšlo najevo hned několik velkých kauz, při nichž byly lidem odcizeny stovky milionů dolarů.

Ceny kryptoměn opět porostou. Otazníkem zůstává, kdy, píše ve svém komentáři odborník na krypto trhy Neuberger
Přečtěte si také:

Ceny kryptoměn opět porostou. Otazníkem zůstává, kdy, píše ve svém komentáři odborník na krypto trhy Neuberger

Firmy, jež obchodování s tímto konkrétním investičním nástrojem nabízejí, se podobné situace snaží řešit třeba tím, že většinu kryptoaktiv ukládají offline, čímž riziko krádeže značně zredukují, vysvětluje na závěr Vinopal. 

  • Našli jste v článku chybu?