Menu Zavřít

Česká armáda? Holka pro všechny, které se už ani neděkuje

20. 4. 2020
Autor: Redakce

Kdykoliv se vláda octne v úzkých nebo potřebuje nahnat preference, zaúkoluje vojáky. Když ale potřebují pomoct oni, dozví se: Musíte počkat, priority jsou jiné.

Ani v jednom případě nejde o úkol pro armádu, přesto však na letišti pomáhá s vykládáním draze nakoupených ochranných prostředků z Číny, pomáhá policistům hlídat hranici, pečuje o klienty domovů důchodců či vyjíždí se sanitkou pro odběry k těm, kdo mají podezření na čínskou chřipku.

Byť v Česku platí nouzový stav a snaží se pomáhat kdekdo, nasazení profesionální armády je více než diskutabilní. Zatím nikdo obstojně nevysvětlil, proč musí draze vycvičení vojenští specialisté v pečovatelských domech pomáhat s úklidem a zásobováním nebo odvážet odpadky. Tyhle pomocné práce by určitě stejně dobře zvládli dobrovolníci nebo členové aktivních záloh. 

Situace tak velmi začíná připomínat rok 2014, kdy vybuchl muniční sklad ve Vrběticích, a příslušníci armády pak museli patnáct měsíců střežit jeho okolí a neustále hlídkovat v lesích a polích. Vojsko od začátku úkol kritizovalo, podle tehdejšího náčelníka generálního štábu Petra Pavla armáda suplovala práci policie a její nasazení nedávalo smysl.

Profesionální vojáci jsou tu zkrátka vždycky, když přijde nečekaná krize. Vláda se neptá, ta nařizuje, ministerstvo obrany každý požadavek bez odmlouvání a rychle splní. A protože se ozbrojené síly dlouhodobě těší velké oblibě, jejich nasazení na českém území v důsledku posiluje i důvěru ve vládu.

Tenhle „deal“ by dával smysl v okamžiku, kdy by fungoval oboustranně. Tedy kdyby po splnění úkolů, pro něž vojsko není vůbec stavěno, politici vyšli generálnímu štábu vstříc. Třeba tím, že odkývnou a podpoří co nejrychlejší modernizaci. Jenže takové poděkování se nenosí a z armády je opět jen hadrový panák na hraní.

Nejlépe to dokládá průběh zakázky na 210 pásových bojových vozidel pěchoty za 53 miliard. Přestože jde o životně důležitou zakázku, na níž bez diskuze visí základní schopnosti českého vojska, premiér Andrej Babiš má kontrakt na předních místech v seznamu investic, které je třeba zrušit a slíbené peníze roztopit v postižené ekonomice. Uvažování je jednoduché: když vojáci bez moderních obrněnců vydrželi doteď, zvládnou to bez nich i dál.

Tohle plivnutí do tváře patří k submisivní roli, do níž je armáda tlačena kontinuálně od roku 2014, kdy se moci nad resortem obrany ujalo hnutí ANO. Potřeby vojska jdou v zásadních chvílích bokem, jeho bytí a nebytí závisí čistě na vůli a omezeném uvažování politiků. Zato posloužit kdykoliv a kdekoliv musí být vojáci připraveni kdykoliv.

Však co, téměř půlstoletí staré terénní uazy jezdí, technologie studené války stále fungují, a když jsou muzejní bojová vozidla BVP-2 pořád dobrá Afričanům, proč by na nich nemohla i dál stát česká armáda? Ostatně oživování zakonzervovaných tanků T-72 ze skladů je velice výmluvným popisem současného stavu našeho vojska.

bitcoin_skoleni

Armáda ČR je holka pro všechno, která tu vždycky bude připravena splnit jakékoliv přání politiků. Mezi prioritami budou ale její potřeby vždy mezi posledními. V jejím rozpočtu je přitom tak jednoduché škrtat, když na jakékoliv zásahy reaguje pouze mlčením. V téhle nevyvážené partii to jinak nebude.​

  • Našli jste v článku chybu?