Podnikatelská skupina Lama Energy Group ovládaná Petrem Lamichem vstoupila na trh ve Spojených státech amerických. Koupila desetiprocentním podíl v rozestavěném ropném zásobníku v Cushingu ve státě Oklahoma, což odpovídá investici zhruba 20 milionů dolarů (470 milionů korun). Cushing je hlavním americkým střediskem pro skladování a prodej ropy, celý areál zabírá plochu 25 kilometrů čtverečních.
Lama Energy Group tím naváže na své dlouhodobé aktivity na kanadském trhu, kde působí v oboru úpravy, skladování a přepravy ropy. Část obchodních aktivit včetně ropného terminálu Alida však firma prodala před třemi lety. Skupina Lama se podílí i na projektu těžby ropy z ropných písků v provincii Alberta. „V loňském roce bylo dosaženo klíčového milníku - udělení povolení regulátorem k těžbě v objemu deset tisíc barelů denně,“ uvedla firma v nedávno zveřejněné výroční zprávě za rok 2018.
Jiné výsledky až tak pozitivní nejsou. Loňské hospodaření skupiny Lama skončilo se ztrátou 167 milionů korun, tedy hůře než v předminulém roce (minus 152 milionů korun). Skupinu táhne dolů zejména podnikání v oboru telekomunikací a televizního vysílání. Firma Digi CZ prodělává okolo 150 milionů korun za rok.
Dost bylo „řízlé ropy“. Trh si žádá čistou surovinu z jednoho zdroje
Ve ztrátě přes 20 milionů korun skončila i další klíčová firma ve skupině - Teplárna Otrokovice. Byznysplán teplárny narušila mírnější zima a také růst cen emisních povolenek. Dlouhodobě zisková je dceřiná firma Lama Oil & Gas, její výsledky se však v posledních letech zhoršují v důsledku klesajícího objemu těžby zemního plynu na Břeclavsku.
Dále čtěte:
Americká ropa pro Česko. V dubnu dorazilo prvních 57 tisíc tun
Ropný gigant Saudi Aramco získal horší úvěrový rating, než čekal. Uškodil mu vliv Rijádu
Norský státní fond mění strategii. Plánuje omezit závislost na ropě a plynu
Otřes na ropných trzích: po útocích v Saúdské Arábii se čeká prudký růst cen