Společnost Médea zveřejnila výsledky průzkumu, který provedla na začátku ledna na vzorku 501 respondentů.
Koláž: Miloslav Hamřík
Celých dvacet šest procent Čechů se obává budoucí finanční situace ve své domácnosti. Jinak jsou, co se vlastní budoucnosti týká, spíše optimisté. To samé však neplatí v případě budoucnosti celé společnosti.
Nejpesimičtější jsou lidé v názoru na vývoj nálady ve společnosti, kde zhoršení očekává 42 procent obyvatel, zhoršení politické situace předpovídá 41 procent a rovných 40 procent si myslí, že se zvýší míra korupce. Navíc pouze 14 procent dotazovaných očekává v oblasti korupce posun k lepšímu.
Pokud jde o vlastní budoucnost, lidé většinou nepředpokládají, že by se jejich situace měla výrazně měnit. A když už, tak spíše k lepšímu. Právě u dotazu na odhad finanční situace v domácnosti se objevilo nejvíce negativních očekávání. Celá čtvrtina lidí je totiž přesvědčena, že se v budoucnu zhorší.
V očekáváních celkového vývoje převažuje skepse. Nejpesimističtější jsou lidé ve svém názoru na vývoj nálady ve společnosti, kde zhoršení očekává 42 % lidí, zhoršení politické situace očekává 41 % a rovných 40 % očekává zvýšení míry korupce (navíc pouze 14 % očekává v oblasti korupce posun k lepšímu).
Relativně nejoptimističtější jsou lidé ve svých odhadech vývoje ekonomické situace, kdy zlepšení očekává 31 % osob a naopak zhoršení se jako pravděpodobné jeví 38 %.
Charakteristickým pro očekávaný vývoj vlastní budoucnosti je předpoklad stability ve všech dotazovaných oblastech – neutrální odpověď („Ani lepší – ani horší“) zvolil u všech čtyř otázek nevyšší počet osob a kromě finanční situace se zároveň vždy jednalo o nadpoloviční podíl.
V porovnání s celkovým očekávaným vývoje naopak převládá optimismus nad pesimismem (pouze u finanční situace domácnosti mají navrch negativní očekávání).