Menu Zavřít

České firmy se bojí ztráty trhů

24. 3. 2003
Autor: Euro.cz

V poválečné obnově mají naše podniky šanci spíš jako subdodavatelé Válečný konflikt znamená pro řadu vývozců pokles obchodů. Na to, že bychom měli po válce výhodu vzhledem k tomu, že v Iráku jsou české technologie, se rozhodně nedá spoléhat.

V poválečné obnově mají naše podniky šanci spíš jako subdodavatelé

Válečný konflikt znamená pro řadu vývozců pokles obchodů. Na to, že bychom měli po válce výhodu vzhledem k tomu, že v Iráku jsou české technologie, se rozhodně nedá spoléhat. Například ŽDB Bohumín ztratila podle generálního ředitele Juchelky možnost vyrábět pro rumunské zákazníky zajišťující obchod s trubkami na Blízkém východě. Obchodníci z ŽDB ale předpokládají, že přerušení obchodu potrvá několik týdnů a pak se obnoví. Pro podnik to znamená vyhlídku na vývoz, z něhož by měly letos dosáhnout příjmy více než 100 mil. korun tržeb. Společnost Linet Želevčice už zaznamenala přímou ztrátu: podpis kontraktu na dodávku 5000 nemocničních postelí za celkem 35 mil. dolarů byl odložen. „Zakázka není zcela ztracená, ale letos s ní nepočítáme. Náš partner se obává mimořádných humanitárních nákladů spojených s exodem Iráčanů a zatažením země do konfliktu,“ řekl obchodní náměstek T. Kolář z Linetu.

Krátká válka znamená méně ztrát

„Napjatá situace obchodu samozřejmě nepřeje. Pokud válka rychle skončí, pomine důvod nejistoty a poptávka se obnoví. Podle mých zkušeností z arabských zemí většina tamních obyvatel i přes různé názory na prostředky a způsoby odstranění uvítá konec vlády Saddáma Husajna,“ řekl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Společnost Jablonex realizuje na trzích Blízkého a Středního východu přibližně desetinu svých obchodů. Je to největší český vývozce skla a bižuterie a zastupuje na zahraničních trzích na dvě stovky tuzemských producentů. Podle jejího náměstka pro marketing Pavla Kopáčka před dvěma týdny obchody i komunikace s partnery v oblasti skončily. „Bez ohledu na to, jak rychle válka skončí, bude to pro nás znamenat pokles obchodů,“ řekl Kopáček.

Poválečné příležitosti záleží i na postojích vlády

Příliš optimistické nejsou ani vyhlídky na možnosti, které skýtá poválečná obnova Iráku. „Příležitosti záleží na postojích vlády a prezidenta jak dnes, tak po skončení války. Je třeba, aby při poválečné obnově prosazovali naše obchodní zájmy. Mnoho Iráčanů studovalo v České republice, mnoho tuzemských firem v Iráku dříve působilo a české zboží má na tamním trhu dobrý zvuk. To je výhoda, ale proměnit ji v obchodní úspěch vyžaduje vedle výrazné aktivity firem také spoluúčast našich vrcholových politiků,“ konstatoval Grund. Přehnané iluze o významném zapojení do poválečné obnovy Iráku si nedělá ani výkonný ředitel Tatry Kopřivnice Zbyněk Keisler. V posledních letech Tatra vyváží na Blízký a Střední východ jen náhradní díly, přesto však obchody na těchto trzích nevzdává. Určitou výhodou by mohlo po skončení války být české strojní vybavení v některých iráckých firmách. „Přestože jsme do Iráku v minulosti dodávali některé technologie a strojírenské zboží, považuji za reálnější, že se i do obnovy zapojí české firmy spíš jako subdodavatelé technologicky vyspělých zařízení pro větší nadnárodní koncerny,“ míní Martin Tlapa, ředitel agentury CzechTrade.

bitcoin_skoleni

Jeden tratí, druhý vydělá

Co pro jedny znamená komplikace, jiným zvyšuje odbyt. K takovým firmám patří například Vítkovice Lahvárna, výrobce ocelových lahví na technické plyny včetně kyslíku. „V posledních týdnech zaznamenáváme zvýšenou poptávku po kyslíkových lahvích a dýchací technice. Rozsah růstu tržeb z prodeje této produkce si zatím netroufáme odhadnout. Je ale bez pochyb, že jde o reakci zemí z tohoto regionu na válečný konflikt,“ řekl ředitel společnosti Jan Světlík. Ostatně už letos v únoru uzavřela firma kontrakt na dodávky tlakových lahví na zemní plyn, který se používá v autech místo benzinu či nafty, na jihoamerický kontinent. Obchod urychlila teprve hrozící válka v Iráku a s ní spojené obavy o zásoby ropy.

  • Našli jste v článku chybu?