Menu Zavřít

České koksárny mají náskok v šetrnosti k přírodě

19. 7. 2011
Autor: profit

Společnost Hutní Projekt Frýdek-Místek je stálicí v oboru koksárenství. Loni vyhrála v Exportní ceně kategorii Středně velká společnost díky své aktivní proexportní strategii. Firma hledá nový odbyt například na Slovensku či v Indii, kde rapidně roste poptávka po oceli a koksu.

České koksárny mají náskok v šetrnosti k přírodě

Foto: Hutní Projekt Frýdek-Místek

Od svého vzniku před více než 50 lety se společnost Hutní Projekt Frýdek-Místek specializuje na projektování koksoven a těžké hutní chemie.

V současné době má 120 zaměstnanců, z toho 70 projektantů různého profesního zaměření. Její tržby za projekční a inženýrské služby v oboru koksárenství představovaly v roce 2010 zhruba 95 procent z celkových tržeb. Ty loni dosáhly více než 955 milionů korun. Hodnota exportu přitom v roce 2010 přesáhla 238 milionů. „Našimi hlavními exportními teritorii byly loni Slovensko, kde společnost realizovala dodávku technologie sloužící k odsíření koksárenského plynu, a Indie, kde se podílíme na rekonstrukci chemického provozu koksovny v konsorciu s místním partnerem,“ říká finanční kontrolor firmy Lumír Schmidt.

V tuzemsku se v uplynulých letech společnost podílela na rozsáhlé modernizaci kapacit na výrobu koksu. Především se jednalo o rekonstrukci koksárenských baterií pro společnost OKK Koksovny, dceřinou společnost NWR. Společnost také zpracovala projektovou dokumentaci pro rekonstrukci koksárenské baterie 12 v Třineckých železárnách. „Obecně se dá konstatovat, že výroba koksu v České republice splňuje ve srovnání s jinými zeměmi vysoké standardy ochrany životního prostředí. Majitelé koksoven investovali v uplynulých letech značné částky do projektů snižující dopady výroby koksu na okolní prostředí. Především nyní, kdy mají naši odborníci možnost navštívit řadu koksárenských provozů v zahraničí – v Polsku, Maďarsku, Srbsku, Indii a jiných zemích –, můžeme vidět náskok, který máme v šetrnosti výroby koksu k životnímu prostředí v České republice,“ podotýká Lumír Schmidt.

bitcoin_skoleni

V současné době se podle něj firma zaměřila především na Indii. Sleduje tam prudký růst výroby oceli a s tím související rostoucí poptávku po budování nových kapacit na výrobu koksu. Vedle již probíhající zakázky v indické Rourkele se v současnosti účastní několika tendrů v Indii vždy jako člen konsorcia s místními firmami.

Vítězství v Exportní ceně prý firmě pomohlo nejen s propagací navenek, ale i s posílením morálky samotných zaměstnanců. „Ocenění jimi bylo pozitivně přijato a přispělo k jejich většímu sepětí s firmou a k posílení identifikace s firemními cíli,“ vysvětluje Lumír Schmidt.

  • Našli jste v článku chybu?