Stavební výroba podle údajů statistického úřadu letos v dubnu poprvé od loňského září vzrostla, a to meziročně o 2,1 %. Nicméně na bod zlomu to ještě nevypadá. Stavaře drží nad vodou hlavně stavební zakázky.
Autor: Martin Siebert
Podle statistického úřadu v letošním dubnu vzrostla stavební výroba v meziročním srovnání o 2,1 %. Plusových hodnot přitom nedosáhla již od září loňského roku. Po očištění stavební produkce od sezónních vlivů a po zohlednění počtu pracovních dní vzrostl tento ukazatel v meziměsíčním srovnání dokonce o 5,2 %.
Na první pohled to vypadá, že situace na realitním trhu se začíná stabilizovat nicméně při bližším pohledu zjistíme, že za růstem stavební výroby je především meziroční růst produkce inženýrského stavitelství (+ 29,1 %), kdežto produkce v pozemním stavitelství se oproti dubnu 2008 propadla o 7,1 %.
Stále však se ještě Česká republika v této oblasti řadí mezi evropský nadprůměr. Podle dat Eurostatu totiž stavební výroba v evropské sedmadvacítce meziročně klesla o 10,5 %, přičemž pozemní stavitelství se propadlo o 12,6 % a inženýrské o 4,1 %. Zkrátka české stavaře drží nad vodou státní zakázky v oblasti výstavby infrastruktury (dálnice, železnice atp.), zatímco oblast výstavby komerčních a residenčních nemovitostí je i nadále v útlumu.
Jak vidí současnou situaci samotní stavebníci?
Zajímavým zdrojem informací o aktuální situaci v oblasti stavebnictví je společný průzkum společností CEE Construction a poradenské společnosti KPMG. Z průzkumu vyplývá, že české stavebnictví prochází přelomovým obdobím a 59% dotázaných stavebních firem očekává v roce 2009 další pokles českého stavebnictví (v minulém roce předpovídalo pokles stavebnictví pro 2009 pouze 31% firem).
Poznámka: studie českého stavebnictví CEEC Research je založena na 319 strukturovaných osobních interview s představiteli firem podnikajících v českém stavebnictví
V průměru respondenti očekávají meziroční pokles o 3 %, nicméně téměř polovina firem odhaduje snížení až do 10 %. Dodavatelé stavebních firem jsou ve svých očekáváních ještě o něco pesimističtější, pokles očekává 61% dotazovaných společností. Viz. následující graf, kde růstová očekávání jsou v modrých odstínech, červené odstíny indukují očekávání poklesu.
Graf 1: Očekávání vývoje stavebnictví
Zdroj: CEEC Research, KPMG
„Vzhledem k tomu, že dopady ekonomické krize na české stavebnictví jsou teprve ve své první fázi, neprovedly zatím společnosti výraznější revizi plánů na rozsáhlejší změny svých kapacit a čekají na jasnější určení trendu (50% stavebních firem neplánuje změny kapacit, 45% firem uved o, že mají plány na jejich zvyšování, 5% respondentů plánuje snižování svých kapacit),“ uvádí autoři Studie.
Na dotaz „Co společnosti brzdí v dalším rozvoji?“ uvádí většina firem na prvním místě konkurenci. Nicméně za posledních 12 měsíců začaly stavebníci pociťovat také rychlý úbytek nových zakázek a ve větší míře také registrují problém s financováním připravovaných projektů. Poptávka v minulosti omezovala pouze 13 % firem (standardní podíl méně úspěšných firem), nicméně v posledním roce toto omezení zmiňuje téměř polovina firem (49 %). Nedostatečné finanční zdroje a problémy při financování aktivit stavebních firem pociťuje o 29 % více firem. Celkově tento faktor zmínilo 43% respondentů.
Graf 2: Faktory omezující růst firem
Zdroj: CEEC Research, KPMG
Více na Hypoindex.cz.