Předběžnou dohodu o prodeji přebytků povolenek na emise oxidu uhličitého, které má Česko k dispozici na základě Kjótského protokolu, podepsal místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík se zástupci Světové banky.
Práva na emise skleníkových plynů mohou v rámci Kjótského protokolu prodávat země, které budou produkovat méně skleníkových plynů, než činí jejich kvóty. „Emisní kredity, takzvané jednotky AAU, může Česko prodat díky tomu, že oproti závazku z Kjótského protokolu jsou emise CO2 nižší oproti roku 1990 nikoli o osm procent, ale o zhruba 25 procent,“ uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
Výnos z prodeje těchto kreditů bude příjmem Státního fondu životního prostředí a pomůže financovat úspory energie a instalaci obnovitelných zdrojů energie v domácnostech. Ministerstvo a fond proto podle Kašpara budou moci na začátku roku 2009 otevřít rozsáhlé grantové programy, určené domácnostem na podporu energetických úspor a náhradu vytápění fosilními palivy za obnovitelné zdroje energie. „Očekáváme, že bychom mohli mít už v roce 2009 na tyto účely k dispozici pro české domácnosti až deset miliard korun,“ uvedl Bursík.