Česká republika již nefiguruje v letošní zprávě Úřadu nejvyššího obchodního zmocněnce USA (USTR) o ochraně a vymáhání práv k duševnímu vlastnictví ve světě. Tato zpráva je jednoznačně nová a pozitivní pro investory, kteří zvažují vstup do české ekonomiky.
Americké úřady každoročně hodnotí na základě podnětů od podnikatelů, neziskových organizací i veřejné sféry situaci v jednotlivých zemích a označují země s nedostatečnou ochranou práv k duševnímu vlastnictví na tzv. „Watch List“ či ve výjimečných případech tzv. „Priority Watch List“.
Česká republika byla v roce 2008 zařazena právě na seznam „Watch List“. Americké úřady reagovaly především na opakované stížnosti zástupců hudebního a filmového průmyslu na masivní prodej nelegálních hudebních a filmových nosičů na českých tržištích na hranicích s Německem a Rakouskem.
V několika posledních letech však Česká republika vykonala mnoho úspěšných kroků ke zlepšení situace a právě vyjmutí ze seznamu „Watch List“ je toho důkazem. Svědčí o tom jak změny v legislativě, osvětová činnost, tak především skutečnost, že díky pokračující intenzivní kontrolní činnosti na tržnicích a tržištích v problematických regionech včetně trvalého monitoringu některých tržnic kleslo významným způsobem množství nabízeného zboží porušující práva k duševnímu vlastnictví. Je tedy možné říci, že Česká republika již není vnímána americkými úřady jako země, která připouští porušování práv k duševnímu vlastnictví, nezaručuje jejich adekvátní ochranu a nedosahuje v této oblasti žádného pokroku, což je jistě dobré vodítko pro zahraniční investory a vylepšuje to image naší země.
Základním stavebním kamenem v boji proti porušování práv k duševnímu vlastnictví se stal v roce 2007 Akční plán vlády. Nejen na základě tohoto Akčního plánu následovala řada aktivit jednotlivých resortů i aktivit vycházejících ze spolupráce resortů mezi sebou i s podnikatelskou a neziskovou sférou. Ministerstvo průmyslu a obchodu hraje v tomto procesu velmi důležitou roli jak odbornou, tak koordinační. Letos ve spolupráci s dalšími dokázalo americkým úřadům, že došlo k výraznému zlepšení v oblasti boje proti porušování práv duševního vlastnictví.
Samotný akt odstranění České republiky ze seznamu „Watch List“ je nejen záležitostí image, ale může pomoci i české ekonomice. Odstranění naší země z tzv. Watch Listu představuje především pozitivní signál pro potenciální investory. Jedná se především o firmy s vysokým výzkumným a inovačním potenciálem. Situace v oblasti ochrany práv k duševnímu vlastnictví se však neustále mění a je nutné na nové skutečnosti reagovat a udržovat vysoký standard ochrany a vymáhání práv.