Menu Zavřít

Česko už zase nasává

11. 4. 2017
Autor: Tomáš Kubelka, Mladá fronta

Po hubeném roce 2015, kdy mělo navrch stahování zisků do země původu, opět převážil příliv investic do výroby, služeb a nemovitostí

Zájem o investování v Česku loni opět ožil. Zatímco předloni převážilo stahování zisků nad přílivem nových peněz, v minulém roce dosáhl příliv přímých zahraničních investic téměř 52 miliard korun. Pokud k této sumě přičteme reinvestovaný zisk dceřiných firem v Česku, dostaneme se na částku 165 miliard korun. Ke srovnání se přímo nabízejí o rok starší výsledky. V roce 2015 poklesl objem přímých zahraničních investic v Česku o 64,5 miliardy korun, po započtení reinvestovaného zisku se jednalo o nevýrazné kladné saldo 11,4 miliardy.

Jakou mají investoři motivaci? Může za tím být oslabování kurzu české měny. „Jedná se pravděpodobně o jednorázový výkyv způsobený i tím, že pro zahraniční investory je na trhu s uměle podhodnocenou korunou levné koupit cokoli. Lidskou práci, její produkty i celé firmy“ říká Petr Kříž, který po nedávném odchodu z poradenské společnosti EY zakládá investiční fond pro úspěšného českého byznysmena Pavla Boušku.

Aktuální data České národní banky potvrzují zprávy o rostoucím přílivu čínských peněz. Jen loni se jednalo o 7,6 miliardy korun, dalších 5,1 miliardy dorazilo z Tchaj-wanu. Celkové prvenství však i v minulém roce obhájilo Německo; tamní podniky investovaly v Česku celkem 92,5 miliardy. Objem investic francouzských a italských společností se pohyboval okolo deseti miliard.


Přečtěte si o klesající atraktivitě Nizozemska:

Nizozemské holdingy české podnikatele už netáhnou

Typickou dominantnou nizozemského venkova jsou větrné mlýny


Na druhé straně však v případě mnoha evropských zemí převážil odliv peněz z Česka. Platí to hlavně o Nizozemsku, které bývalo oblíbeným místem pro zakládání holdingových struktur, ale v posledních letech již vychází z módy. Objem přímých investic firem registrovaných v Nizozemsku loni klesl o téměř 40 miliard korun. Pokles lze pozorovat také v případě Kypru, Rakouska, Švýcarska a Belgie.

Z dat České národní banky lze vyčíst také to, o která odvětví měli zahraniční investoři největší zájem. Ten se soustředil na tři oblasti - informační technologie a telekomunikace (28,2 miliardy korun), energetiku (27,9 miliardy) a elektroprůmysl s osmi miliardami korun nových investic.

Rychleji než zakládání nových firem „na zelené louce“ roste přitom zájem o odkup úspěšných českých podniků. „Česká republika byla loni poprvé v historii v regionu střední a jihovýchodní Evropy nejaktivnějším trhem v počtu prodaných firem.

Tradičně bývalo v tomto směru vždy nejpřitažlivější Polsko a Turecko, protože se jedná o mnohem větší země s vyšším počtem lidí i firem,“ upozorňuje Petr Kříž.

Vysoký zájem zahraničních investorů o Česko však s sebou nese zátěž v podobě vysokých odlivů zisku. Podle nedávno zveřejněné studie Českého statistického úřadu dosáhly loni výplaty dividend a podílů na zisku do zahraničí rekordních 289 miliard korun.

Dále čtěte:

WT100

Z Česka mizí kapitál. Odliv výnosů výrazně převyšuje investice

Stožáry vysokého napětí


  • Našli jste v článku chybu?