Z e m ě d ě l s t v í
Evropská unie zvyšuje od 23. listopadu 1998 exportní subvence – refundace – poskytované při vývozu vepřového masa do Ruské federace ze 40 ECU na 70 ECU za 100 kilogramů masa. Automaticky se počítá s tím, že subvencované maso, které mohlo plynout na český trh, se přesune do Ruska, a čeští chovatelé vepřového budou mít po starostech.
Tak to alespoň vyplývá ze čtvrtečních konzultací k subvencovaným vývozům vepřového masa z EU do ČR, které řídil vedoucí delegace Evropské komise Angel Carro. Unie tím opět potvrdila svou pověst chytré horákyně – masu našla odbytiště a českým zemědělcům neustoupila a nezrušila vývozní subvence. Logika vyšších refundací je však poloslepá. Otázkou totiž je, zda přebytek evropského vepřového může odsát ruský trh, který není schopen bez pomoci splácet dovozy, a není ani jasné, do jaké míry bude EU chtít zvyšovat výdaje na společnou zemědělskou politiku. Ta ještě před deseti lety pohlcovala polovinu rozpočtu unie. Problém českých zemědělců spočívá v přílišné liberalizaci českého trhu se zemědělskými produkty, která byla před časem považována za chloubu transformace. Naopak sousední Maďarsko a Polsko byly při deregulaci pro ně daleko významnějšího zemědělského trhu opatrnější, až protekcionističtí. Nyní mají ochranářské ústupky jako eso v rukávu při jednáních se zástupci Evropské unie, zatímco rukávy českých zemědělců již zejí prázdnotou. Česká vláda si je problému vědoma, aniž by musela přihlížet dálniční vepřové frašce. Proto ministerstvo zemědělství oznámilo po čtvrtečním jednání delegaci EU, že vláda v souladu s dohodou mezi unií a ČR přijme na svém nejbližším zasedání nástroj k ochraně domácího trhu. Touto zbraní se zřejmě stanou vyšší dovozní cla. Následovat mají v prosinci další konzultace v Bruselu, ještě před tím by se ale měli sejít český ministr zemědělství Jan Fencl a komisař EU pro zemědělství Franz Fischler.
Podle názoru Evropské komise by však ČR mohla těžko uplatnit zvýšené clo na dovážené vepřové, protože tato položka je předmětem preferenčního režimu pro český vývoz. Zvýšená cla zavedlo před čtyřmi týdny Polsko, komise na to zatím reagovala pouze vyjádřením nespokojenosti. Maďarsko dosud řeší problém laciných dovozů z EU státní podporou vlastním producentům masa. Cena vepřového přitom v EU klesla od ledna ze 145 ECU/100 kg (zhruba 5 075 Kč) na současných téměř 93 ECU (k 1. 11.), tedy o 36 procent. Mluvčí komise Gerry Kiely se hájí tím, že „unie nechce poškozovat něčí zájmy, subvencované maso však vyváží zcela legálně . „Po zboží je poptávka, což rozhoduje o exportu. Chce-li ČR vyvážet, musí akceptovat i dovoz, dodal s tím, že exportní refundace pro vepřové jsou nyní v unii stanoveny na 40 ECU/100 kg, tedy asi 14 korun na kilo. Při subvencované ceně kolem 28 korun by po odbourání subvencí jeho cena stoupla asi na 42 koruny, tedy stále pod výrobní cenu českého masa, přesahující 50 korun za kilo.
Za snižující se ceny a nadvýrobu v EU může zčásti rapidní pokles spotřeby východoasijského a ruského trhu. Přidružené země navíc trpí zastavením vlastních vývozů do Ruska a SNS. Nehledě k tomu se ČR ještě potýká s protiopatřením, kterým EU na jaře reagovala na jednostranné zavedení kvóty na dovoz evropských jablek. Po tři měsíce tehdy neplatil preferenční režim pro vývoz českého vepřového, drůbeže a masných produktů. ČR od té doby prakticky žádné vepřové maso ani uzeniny nevyváží.